Czytasz: Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Sezon urlopowy za chwilę wystartuje. Przed nami czas wyjazdów, wakacyjnych eskapad, weekendowych wypadów, mniejszych i większych wycieczek. Podczas przygotowań do wakacji warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne.


Ta ochrona na czas podróży nie jest przejawem fanaberii czy wymysłem towarzystw ubezpieczeniowych. Różne rzeczy się zdarzają i nie ma co się na to oburzać – rozsądek podpowiada, by ubezpieczyć się na wypadek problemów ze zdrowiem i nieszczęśliwych zdarzeń.

Pewnie nieraz słyszeliście historie osób, które wyjechały za granicę bez polisy i wróciły nie tylko poturbowane, ale i z rachunkami za leczenie opiewającymi na horrendalne kwoty. Często zapominamy, że przekraczając granicę, opuszczamy kraj z dostępem do darmowej służby medycznej i publicznymi placówkami na podorędziu. Wiadomo że na wakacje nie jedziemy, by chorować, ale nigdy nie możemy zakładać, że nic nam się nie stanie. I właśnie, dlatego warto zabrać w podróż ze sobą ubezpieczenie turystyczne.

A co z EKUZ-em? Dlaczego karta nie wystarczy


Wszyscy (no, prawie wszyscy) wiedzą, że mamy taki wynalazek jak EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia, która pokrywać ma wszystkie koszty leczenia na terenie Europy. Otóż – nie na terenie całej Europy, a jedynie w państwach członkowskich Unii Europejskiej i EFTY. I nie, nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia – a jedynie refunduje (i to nie zawsze w całości) najbardziej podstawowe usługi podejmowane w celu ratowania życia i to tylko w publicznych placówkach (w kurortach turystycznych często takich ze świecą szukać). Co należy do tych podstawowych usług? To już zależy od konkretnego kraju. Podczas wakacji często wybieramy się poza Europę – i nie możemy liczyć na kartę EKUZ. A jak widać – nawet i w Europie nie jesteśmy w pełni chronieni. Nic zatem dziwnego, że nawet polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zabranie w podróż zagraniczna dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które nie tylko pokrywa wszystkie koszty leczenia, ale i zapewnia wiele dodatkowych usług.

Wybieramy ubezpieczenie turystyczne. Przede wszystkim koszty leczenia


Koszty leczenia są najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – pokrywają wszystkie opłaty związane z pomocą medyczną za granicą, oczywiście do wskazanej na etapie zakupu sumy gwarantowanej. Jak ją wybrać? Zakłada się, że na terenie Europy minimalną bezpieczną sumą gwarantowaną kosztów leczenia jest 20 000 euro. Warto sumę ubezpieczenia dopasować do warunków kraju, do którego się wybieramy. Szczegóły na temat tego, czego nie zapewnia nam EKUZ znajdziemy na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia. Na portalu tworzonym przez MSZ Polak Za Granicą sprawdzimy, jakie koszty leczenia obowiązują poza krajami działającymi w ramach EKUZ. Te informacje pozwolą nam na dopasowanie odpowiedniej i wystarczającej sumy gwarantowanej.

 
- Wiele osób wybierając ubezpieczenie turystyczne, nie zwraca uwagi na wysokość sumy gwarantowanej. To błąd, bo to jeden z najważniejszych elementów polisy - mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych z Rankomat.pl - Każdy ma prawo wybrać kwotę, która mu odpowiada, ale pamiętajmy by robić to rozsądnie, dopasowując jej wysokość do realiów panujących w danym kraju

Co jeszcze zapewnia ubezpieczenie? NNW, OC i ochrona bagażu


Polisa turystyczna to nie tylko ochrona przed wysokimi kosztami leczenia. Zapewnia ona również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które w razie uszczerbku na zdrowiu czy śmierci gwarantuje wypłatę odszkodowania będącego finansową rekompensatą za powstałe straty. Polisę można rozszerzyć opcjonalnie o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), które zabezpiecza nas przed skutkami wypadku, w którym poszkodujemy osobę trzecią – w razie pozwania nas o odszkodowanie za przyczynienie się do strat na zdrowiu czy majątku, koszty te pokryje za nas ubezpieczyciel (oczywiście do sumy gwarantowanej). Warto zainwestować również w ubezpieczenie bagażu, które chroni nas od kradzieży, zniszczenia i zgubienia naszych rzeczy osobistych – w razie tych wydarzeń możemy liczyć na wypłatę odszkodowania częściowo pokrywające poniesione przez nas straty.

Ubezpieczenie turystyczne dla…., czyli ochrona jeszcze pełniejsza


Taka typowa polisa turystyczna to taki standard, który sprawdzi się podczas zwiedzania i wypoczynku. Osoby, które potrzebują dodatkowej ochrony, muszą swoją polisę uzupełnić o dodatkowe elementy. Od kogo wymaga się takich działań? Dodatkowe rozszerzenie wymagane jest od:

  • Aktywnych – osoby, które podczas podróży planują uprawianie sportów, koniecznie muszą sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie będzie wymagał od nich dodatkowego rozszerzenia ochrony. Na liście sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych znajduje się wiele popularnych wakacyjnych aktywności, np. surfing, wyjścia w góry, jazda na bananie, żeglowanie. Jak sprawdzić, czy interesujący nas sport znajduje się na liście? Takich informacji należy szukać w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Osoby aktywne muszą zadbać także o to, by ich polisa obejmowała koszty ratownictwa, czyli wszystkie usługi związane z akcjami poszukiwawczymi w górach czy na morzu - te za granicą są w 100% pokrywane przez poszkodowanego.
  • Chorych przewlekle – jeśli zdiagnozowano u nas schorzenie, które wymaga długoterminowego leczenia, np. nadciśnienie, cukrzycę czy astmę, to ubezpieczyciele wymagają od nas rozszerzenia ochrony w ramach dodatku „choroby przewlekłe”, bez niej koszty leczenia związane z pogorszeniem się stanu zdrowia na skutek choroby nie zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Co więcej, towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują dodatkowe elementy, które mogą wzbogacić naszą polisę. Powstały z myślą o:

  • kierowcach – w ramach niektórych ubezpieczeń turystycznych można wykupić dodatek Auto Assistance, który będzie ochroną dla samochodu – zapewnia holowanie, samochód zastępczy oraz kompleksową pomoc w razie awarii, usterki czy wypadku,
  • podróżujących samolotami – swoje ubezpieczenie turystyczne można rozszerzyć o ochronę na wypadek zagubienia bagażu przez linie lotnicze czy opóźnienia lotu – wówczas otrzymamy rekompensatę za wydatki poniesione na podstawowe rzeczy (np. środki kosmetyczne czy zakup jedzenia).

Ochrona na wakacjach od 2,5 zł dziennie. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?


Wszystko pięknie ładnie, ubezpieczenie, dodatki, pełna ochrona…. Tylko ile to wszystko kosztuje? Bez obaw – w Polsce mamy jedne z najtańszych polis turystycznych w Europie.

Najbardziej podstawowy pakiet można znaleźć już od 2,51 zł za dzień ochrony – mówi Magdalena Kajzer – To niewiele w porównaniu do wysokich kosztów leczenia, które sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.

Cena polisy turystycznej zależy tak naprawdę od wielu czynników – długości pobytu, liczby wyjeżdżających osób, charakteru podróży, wybranych dodatkowych elementów, a nawet już od konkretnego pakietu czy oferty ubezpieczyciela. Ciężko podać uśrednioną cenę, bo najlepiej dopasować ubezpieczenie pod kątem swoich potrzeb i możliwości. Można to zrobić dzięki  Rankomat.pl - tam można znaleźć kilkanaście różnych ofert i porównać je ze sobą, a przede wszystkim dostosować polisę wedle swoich preferencji.

Wakacje pod specjalnym nadzorem


Polisa na dwutygodniowe wakacje będzie kosztowała nas około 20 zł. Za tyle nawet nie kupimy obiadu w kurorcie turystycznym. Nie ma więc co oszczędzać na ochronie życia i zdrowia siebie i swoich bliskich. Za ubezpieczenie zapłacimy 20 zł, wybór odpowiedniej polisy zajmie nam 5 zł, a rachunek na kilkadziesiąt tysięcy euro za pobyt w szpitalu będziemy spłacać latami. To chyba, oczywiste co się bardziej opłaca, prawda?

 

Czytaj więcej