Czytasz: W tym roku dwa podwórka dostaną nowe życie

W tym roku dwa podwórka dostaną nowe życie

Place zostaną odnowione w dzielnicy Załęże oraz w Dąbrówce Małej. Jest też nowość – konkurs dla projektantów.

Plac na Glanc to konkurs organizowany od 2013 roku. Raz do roku wybrane podwórko (lub podwórka, bo w roku 2015 udało się ich zrewitalizować aż trzy) przechodzi gruntowny remont. Wcześniej, mieszkańcy i projektanci przygotowują wspólnie wizualizacje wymarzonej przestrzeni. To właśnie tak wypracowany, wspólny projekt jest potem zmieniany w rzeczywistość dzięki wsparciu Miasta Katowice i prywatnych sponsorów.

Zobacz podwórka odnowione w poprzednich edycjach akcji Plac na Glanc: 

Dwa place wybrane z 19 zgłoszeń

W tej edycji do instytucji Katowice Miasto Ogrodów wpłynęło 19 zgłoszeń mieszkańców z niemal całych Katowic. W czołówce znalazło się niewielkie podwórko przy ul. Strzelców Bytomskich w Dąbrówce Małej oraz sporych rozmiarów plac na katowickim Załężu przy ul. Pośpiecha. Zaangażowani mieszkańcy już wcześniej próbowali odmienić swoje najbliższe otoczenie. Plac na Glanc daje im szansę na prawdziwą przemianę ich podwórek.

Plac na glanc, ul. Strzelców Bytomskich 13

– Akcja Plac na Glanc cieszy się wielkim powodzeniem wśród mieszkańców Katowic. Jednak jak każde przedsięwzięcie, także to wymaga odświeżenia formuły. W tym przypadku będzie to konkurs na projekt rewitalizacji podwórka przy ul. Strzelców Bytomskich – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

Konkurs skierowany jest do projektantów i grup projektowych, które będą musiały wziąć udział w dwóch spotkaniach konsultacyjnych z mieszkańcami: 19 kwietnia i 7 maja. Następnie będą mieć czas do 21 maja, aby przygotować projekt rewitalizacji podwórka zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców. Zwycięską pracę wybiorą mieszkańcy, przedstawiciele Miasta Ogrodów oraz partnerzy akcji (w tym m.in. przedstawiciele SARP Katowice). Wybrane praca zostanie zrealizowana.

Plac na glanc, ul. Pośpiecha 13

Za podwórko przy ul. Pośpiecha 13 w Załężu odpowiadać będą współtwórcy akcji Plac na Glanc: Grzegorz Layer, Michał Centkowski i Ewa Labus.

Czytaj więcej