Czytasz: W Sosnowcu strajk we wszystkich szkołach

W Sosnowcu strajk we wszystkich szkołach

Strajkować chcą nauczyciele z 92 proc. szkół i przedszkoli, w których przeprowadzono referendum.

Nauczyciele żądają tysiąca złotych podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia. Tym razem nie zamierzają się ugiąć i jeśli rząd nie spełni ich postulatów, to od 8 kwietnia system oświaty czeka paraliż. W województwie śląskim aż 79 proc. placówek jest za stanowczą reakcją na brak porozumienia z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Pełną listę szkół ZNP przedstawi na 5 dni przed planowanym strajkiem.

W SOSNOWCU STRAJK WE WSZYSTKICH SZKOŁACH

Rekord padł w Sosnowcu. Z danym ZNP wynika, że tu strajkować będzie 4,3 tys. osób zatrudnionych w oświacie. Wysokie poparcie dla tej formy protestu jest w Siemianowicach Śląskich, Rybniku, Chorzowie czy Gliwicach. W Katowicach strajk ma objąć 134 ze 160 wszystkich placówek w mieście.

Warunkiem legalnego przystąpienia do strajku, był udział co najmniej połowy grona pedagogicznego w referendum. Do tego większość z głosujących musiała poprzeć strajk.

TO NIE BĘDZIE STRAJK JEDNODNIOWY

Jeśli Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zgodzi się na podwyżki, których domagają się nauczyciele, ZNP nie wyklucza, że strajk zostanie przedłużony na czas egzaminów gimnazjalnych planowanych od 10 do 12 kwietnia, a potem na czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietnia.

Czytaj więcej