Czytasz: "Kałuża oddaj mandat!" W sobotę protest oburzonych wyborców

"Kałuża oddaj mandat!" W sobotę protest oburzonych wyborców

Mieszkańcy Żor organizują protest w sprawie Wojciecha Kałuży.

Już jutro na rynku w Żorach odbędzie się manifestacja pod hasłem “Kałuża, oddaj mandat! Protest przeciw korupcji politycznej!”. Został on wybrany z list Koalicji Obywatelskiej (1. z poparciem Nowoczesnej) do Sejmiku Województwa Śląskiego. We wtorek 20. listopada została podpisana umowa koalicyjna, pomiędzy KO, SLD i PSL. W środę rano przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował o podpisaniu porozumienia o współpracy z Wojciechem Kałużą. W trakcie pierwszej sesji sejmiku Kałuża zagłosował za nominatem PiS na marszałka sejmiku, a sam został wybrany na wicemarszałka.

- Wolta Wojciecha Kałuży wywołała wielki społeczny sprzeciw. Oszukanych zostało 25 tysięcy wyborców. I to właśnie z nimi chcemy się spotkać jutro w Żorach. Nie może być społecznej akceptacji dla tego typu zachowań, które diametralnie zmieniają wynik demokratycznych wyborów. Żądamy uczciwości w życiu publicznym - mówi Adam Warzecha z KOD Śląskie.

Protestujący będą domagali się złożenia przez Wojciecha Kałużę mandatu radnego sejmiku. Zarzucają wicemarszałkowi zdradę, korupcję polityczną i wyzbycie się zasad moralnych za cenę korzyści materialnych.

- W sobotę 24 listopada o godz. 15 na rynku w Żorach spotykają się wszyscy ci, którzy uważają, że w polityce nie ma miejsca na korupcję. Będziemy głośno protestować przeciwko zachowaniu Wojciecha Kałuży, który oszukał wyborców startując do wyborów z list Koalicji Obywatelskiej, po czym przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości, w zamian za stanowisko wicemarszałka i prawdopodobnie wysokie apanaże. Ten protest to będzie krzyk sprzeciwu tych wszystkich (ponad 25 tys. osób), którzy głosowali na Kałużę, jako na przedstawiciela opozycji antypisowskiej. Oczekujemy od Kałuży zrzeczenia się mandatu. Chcemy pokazać, jako jego byli wyborcy, że jego zachowanie było niedopuszczalne i w swoim rodzinnym mieście spotka się z ostracyzmem - mówi Marcin Musiał z Bloga “Tylko burak nie czyta”, jeden z organizatorów.