Czytasz: Utrudnienia w trakcie pielgrzymki do Piekar

Utrudnienia w trakcie pielgrzymki do Piekar

20 sierpnia odbędzie się pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekarach Śląskich. Wiążą się z tym utrudnienia dla kierowców oraz w kursowaniu komunikacji miejskiej.

 

Tysiące wiernych z całego regionu, ale także z Polski, a nawet zagranicy, przybędzie na piekarskie Wzgórze Kalwaryjskie, aby jak co roku, podziękować Matce Boskiej Piekarskiej za jej łaski i poprosić o dalsze błogosławieństwo.

Tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych. Co roku na pielgrzymkę przybywa wiele kobiet i dziewcząt z kraju i zagranicy. Podróżują do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

                                                         Kobiety pójdą do Piekar

Gościem honorowym podczas piekarskiej pielgrzymki będzie kardynał Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, który do 2016 r. pełnił funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Przez długie lata był zaangażowany z ramienia Stolicy Apostolskiej w organizację Światowych Dni Młodzieży (w Kolonii, Sydney i Krakowie). Był bliskim współpracownikiem papieża Jana Pawła II. Kardynał Ryłko podczas mszy świętej wygłosi homilię i będzie przewodniczył Eucharystii.

Pełny program pielgrzymki:

Przygotowanie do liturgii Mszy świętej (wzgórze kalwaryjskie):

8.00 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
8.30 – Rozważania różańcowe

Przybycie księży biskupów do bazyliki:

9.30 – Powitanie liturgiczne (Krótka adoracja w ciszy, Litania do Matki Bożej Piekarskiej, Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię)

Hołd złożony Matce Bożej

Powitania i pozdrowienia (Powitanie Matki Bożej w imieniu pielgrzymów, Słowo metropolity katowickiego ks. abpa Wiktora Skworca)

10:30 – Msza Święta na wzgórzu kalwaryjskim
13:45 – Godzina młodzieżowa (kalwaria)
15 .00- Nabożeństwo majowe (kalwaria)
16.00 – Procesja do bazyliki (hymn Te Deum i zakończenie pielgrzymki).

Utrudnienia w ruchu 

W czasie trwania pielgrzymki (w godzinach od 6.30 do 17.30) wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ulicy Bytomskiej, od skrzyżowania z ulicą Gen. Ziętka do skrzyżowania z ulicą Papieża Jana Pawła II.

Piekary Śląskie – utrudnienia w ruchu podczas pielgrzymki


Komunikacyjny Związek Komunalny GOP informuje, że w dniu pielgrzymki (20 sierpnia – niedziela) autobusy wszystkich linii, obsługujących teren Piekar Śląskich, będą kursowały wg niedzielnych rozkładów jazdy, z wyjątkiem linii nr 73, na której będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy oraz linii nr 114, która będzie kursować jak w dni robocze.

W godzinach od 06:30 do 17:30 zmianie ulegną w obu kierunkach trasy następujących linii:

Linie nr: 5, 53, 73, 114, 164, 264 i 700 skierują się z ul. Bytomskiej ulicami Ziętka i Papieża Jana Pawła II.

Linia nr 780 będzie kursowała na relacji skróconej: Tarnowskie Góry – Stare Tarnowice, Ośrodek Rehabilitacji Repty, Piekary Śląskie Osiedle Wieczorka.

Linie nr 164 i 264 nie będą obsługiwać przystanków w rejonie osiedla Wyzwolenia.

Czytaj więcej