Czytasz: W Katowicach powstał nowy neon!

W Katowicach powstał nowy neon!

To praca rosyjskiego artysty, Timy Radya.

Neon jest kolejną realizacją tegorocznego festiwalu Katowice Street Art AiR. Na elewacji kamienicy przy ul. Słowackiego 24 świeci już neon rosyjskiego artysty, Timy Radya. To zdanie: „SORRY BUT YOUR PRINCESS IS IN ANOTHER CASTLE” (czyli „Przykro mi, ale twoja księżniczka jest w innym zamku”).

- Tima nie wypowiada się na temat swoich prac. Uważa, że one się bronią same i nie potrzebują dodatkowego komentarza – mówi Matylda Sałajewska, kuratorka festiwalu. - To hasło chodziło mu po głowie od dłuższego czasu, ale szukał na nie odpowiedniego miejsca – dodaje.

Rosyjski Banksy zwiedzał Śląsk rowerem

Tima jest młodym artystą, który w swoim kraju nazywany jest „rosyjskim Banksym”. Nie udziela wywiadów i nie pokazuje swojej twarzy. Na fotografiach widać go w kasku albo w kapturze. Często krytycznie odnosi się do tematów politycznych i społecznych.

Artysta mieszkał w Katowicach dwa miesiące. Jeździł rowerem po śląskich miastach i szukał odpowiedniego miejsca na swoją pracę. Miał wybrać tę kamienicę ze względu na jej wygląd przypominający zamek. Pod neonem znajduje się napis „hip hop”.

- Tam wszystko idealnie zagrało. Najlepiej sprawdzić na żywo – mówi Sałajewska.

Neon można zobaczyć na pustej kamienicy znajdującej się tuż przy Galerii Katowickiej. Będzie świecił do końca lutego. Wtedy w kamienicy zostanie otwarty hostel, a neon zniknie.

Był Dom na Rawie, a co przed nami?

W ramach najnowszej odsłony katowickiego festiwalu, powstał „Dom nad Ruczajem”, czyli instalacja zamontowana nad korytem Rawy. Wiosną otwarto Muzeum Społeczne na osiedlu Paderewskiego. Co nas jeszcze czeka?

Swoją rezydencję w Katowicach kończy Mirosław Wajda z Ukrainy. Jego wystawę zobaczymy od 5 grudnia w galerii przy ul. Stanisława. 14 grudnia w Mieście Ogrodów zostanie otwarta wystawa podsumowująca tegoroczny festiwal. Ukaże się też publikacja ze zdjęciami i opisami wszystkich prac.

 

Czytaj więcej