Czytasz: Koszmar w Barcelonie. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie

Koszmar w Barcelonie. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie

Furgonetka wjechała w tłum ludzi w Barcelonie. Policja potwierdza - to atak terrorystyczny. Są zabici i ranni.

 

22:31

Związana z tzw. Państwem Islamskim (IS) agencja informacyjna Amaq zamieściła oświadczenie tej organizacji, w którym przyznaje się ona do zorganizowania zamachu. "Sprawcy ataku w Barcelonie byli żołnierzami IS" - głosi komunikat.

"Operacja została przeprowadzona w odpowiedzi na wezwania, by za cel obierać państwa koalicji" - podaje Amaq; chodzi o kraje wchodzące w skład koalicji walczącej w Iraku i Syrii z Państwem Islamskim pod egidą Stanów Zjednoczonych.

 

22:13

W porzuconym samochodzie znaleziono zwłoki kierowcy, który wjechał w czwartek furgonetką w dwóch policjantów w punkcie kontrolnym ustanowionym po zamachu w centrum Barcelony - poinformowała katalońska policja.

21:52


Kierowca wjechał w czwartek furgonetką w dwóch policjantów w trakcie kontroli w centrum Barcelony - poinformowała katalońska policja na Twitterze. Nie wiadomo, czy incydent ten ma związek z zamachem w Barcelonie, w którym zginęło kilkanaście osób.

Policja podała też, że kierowca, który zaatakował funkcjonariuszy, "został zlokalizowany". Wcześniej hiszpańskie media poinformowały, że jeden policjant został ranny w tym incydencie.

 

21:34

Lokalny rząd Katalonii poinformował, że w czwartkowym zamachu w Barcelonie zginęło "około 12 osób", a 80 zostało hospitalizowanych. Do zorganizowania ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). Premier Hiszpanii Mariano Rajoy udał się na miejsce tragedii.

Rajoy poinformował, że zajmie się w Barcelonie koordynacją akcji mających na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa i pomoc dla osób poszkodowanych w zamachu, a także ujęcie sprawców.

 

Władze Katalonii podały, że w związku z atakiem zatrzymano dwie osoby. Hiszpańska policja poinformowała, że zidentyfikowana została jedna osoba podejrzana o udział z zamachu.

 

Burmistrz Barcelony Ada Colau powiedziała, że miasto uczci w piątek w południe ofiary zamachu minutą ciszy.

 

Nadal nie wiadomo, ilu zamachowców wzięło udział w ataku

 

21: 29

Państwo Islamskie przyznało się do zorganizowania zamachu w Barcelonie.

21:02

Co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w czwartkowym zamachu terrorystycznym w Barcelonie - podały katalońskie władze. 

Jedna osoba podejrzana o udział w czwartkowym zamachu terrorystycznym w Barcelonie zginęła w wymianie ognia z policjantami - podał Reuters, powołując się na gazetę "La Vanguardia".

Do wymiany ognia, jak podaje gazeta, doszło w mieście Sant Just Desvern, leżącym pod Barceloną.

 

19:58 - Media hiszpańskie: zatrzymano osobę podejrzaną o związek z zamachem terrorystycznym w Barcelonie.

19:59 Media informują o 13 ofiarach śmiertelnych. Władze miasta Barcelony podają informację o jednej osobie. 

 

 19.52

"Jesteśmy sercem z #Barcelona. Trzeba odwagi, by w takiej chwili nie odpowiadać żądzą zemsty, a włączać się w solidarną walkę z terroryzmem" - napisała w czwartek na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

19:19 - Co najmniej 13 osób zginęło w czwartkowym ataku terrorystycznym w Barcelonie - podała agencja Reutera, powołując się na radio Cadena Ser. Dziennik "El Pais" poinformował o 10 ofiarach śmiertelnych. W ataku zostało rannych co najmniej kilkanaście osób.

Filmy i zdjęcie wyróżniające pochodzi z profilu Dawida Frika, rzecznika prasowego DSW

 "Znów niewinni ludzie zabici i ranni w zamachu. Żal i współczucie dla Poszkodowanych i ich Bliskich" - napisał w czwartek wieczorem na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Informacje o zamachu terrorystycznym w Barcelonie określił jako tragiczne.
 

 


Jak podają hiszpańskie media, biała furgonetka wjechała na chodnik popularnej wśród turystów ulicy La Rambla, potrącając kilkadziesiąt osób. Kierowca uciekł z miejsca wypadku.

Dwóch zamachowców zabarykadowało się w tureckiej restauracji i wzięło zakładników.

- Nagle zapanował wielki chaos. Ludzie biegali i krzyczeli, słyszałem głośne wybuchy. Ludzie wbiegali do sklepów - powiedział telewizji Sky News świadek ataku Ethan Spibey.
 

Hiszpańska policja potwierdziła, że w Barcelonie doszło do ataku terrorystycznego. Uzbrojeni funkcjonariusze przeszukują pobliskie uliczki w poszukiwaniu sprawców zamachu.

 

 

 


18:47  - Co najmniej 13 zabitych w ataku terrorystycznym w Barcelonie.

18:27 - Dwóch zamachowców zabarykadowało się w restauracji i wzięło zakładników. Lokalne media informują też o wymianie ognia w pobliżu miejskiego targowiska La Boqueria. 


18:09 - Konsulat Generalny RP w Barcelonie pozostaje w kontakcie z władzami hiszpańskimi; nasze służby konsularne monitorują sytuację - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznyc.  Na obecną chwilę brak szczegółów co do liczby osób poszkodowanych w ataku, czy też ich obywatelstw - dodał resort. 

18:08 - Co najmniej dwie osoby zginęły w ataku terrorystycznym w Barcelonie -  podaje Reuters. 

Wcześniej podawano informacje o wielu rannych osobach po zamachu terrorystycznym w Barcelonie. Rozpędzona furgonetka wjechała w ludzi na Placu Katalońskim w centrum miasta. 

Jak poinformował anonimowy przedstawiciel policji, cytowany przez agencję Reutera, pojazd uderzył "w dziesiątki osób". Zarządzono zamknięcie stacji metra oraz kolejki w pobliżu miejsca zdarzenia.  Według mediów kierowca furgonetki uciekł. Ponadto Zz informacji, które docierają z Barcelony, dwóch uzbrojonych mężczyzn weszło do restauracji w Barcelonie po zamachu z wykorzystaniem furgonetki. 

Plac Kataloński to jedno z najbardziej znanych miejsc w Barcelonie, znajduje się na styku starego miasta, słynnego pasażu La Rambla i eleganckich dzielnic w centrum miasta. Jest to również ważny węzeł komunikacyjny przez który codziennie przemieszczają się setki tysięcy osób. 

Czytaj więcej