Czytasz: Uwaga na porywisty wiatr!
Gwałtowne podmuchy wiatru w województwie śląskim, w szczególności w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, mogą osiągnąć nawet prędkość 80 km/h!

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie meteorologiczne, dotyczące możliwości pojawienia się silnych wiatrów. W środę i w czwartek prognozuje się wystąpienie podmuchów o średniej prędkości od 20 km/h do 40 km/h z porywami do 80 km/h, z południowego zachodu.

>> CZY LATO WRÓCI? SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA WRZESIEŃ <<

Silny wiatr na Śląsku
Silny wiatr na Śląsku

Przyczyną wiatrów są dominujące nad całą Europą układy niskiego ciśnienia, które spotykają się z wyżami południowych rejonów kontynentu. Ponadto, jak informuje IMGW, w najbliższych dniach od zachodu stopniowo nasunie się front atmosferyczny, za którym do zachodnich krańców Polski dotrze chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

PROGNOZA POGODY NA ŚRODĘ, 13 WRZEŚNIA 2017

W środę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, zwłaszcza na zachodzie i północy kraju. Miejscami, głównie na zachodzie i północy kraju słabe, przelotne opady deszczu, możliwe lokalne burze. Temperatura maksymalna od 16 st.C do 20 st.C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, na Pomorzu wzmagający się do silnego (od 35 km/h do 50 km/h), południowo-zachodni i zachodni. Wiatr w porywach na zachodzie i północnym zachodzie do 80 km/h, na wybrzeżu i na szczytach gór do 90 km/h, na pozostałym obszarze kraju do 60 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju, a na południowym wschodzie możliwe także rozpogodzenia. Miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna od 11 st.C, 13 st.C na północy i zachodzie do 16 st.C na południu kraju. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, na Pomorzu wzmagający się do silnego (od 35 km/h do 50 km/h), południowo-zachodni. Wiatr w porywach na wybrzeżu do 100 km/h, na szczytach gór do 110 km/h, na pozostałym obszarze do 80 km/h.

PROGNOZA POGODY NA CZWARTEK, 14 WRZEŚNIA 2017

W czwartek zachmurzenie duże z lokalnymi większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na południowym wschodzie. Miejscami opady deszczu, możliwe lokalne burze. Temperatura maksymalna przeważnie od 15 st.C, 17 st.C na północy i zachodzie do 24 st.C, 26 st.C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, na wybrzeżu do 80 km/h, a w Bieszczadach do 110 km/h, południowo-zachodni.

Wieczorem możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 17 st.C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 14 st.C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni.

Czytaj więcej