Czytasz: Uwaga na barszcz Sosnowskiego [SKUTKI OPARZENIA]

Uwaga na barszcz Sosnowskiego [SKUTKI OPARZENIA]

Jeśli go zauważysz, omiń z daleka i od razu zadzwoń pod 112. Barszcz Sosnowskiego jest groźny dla zdrowia a nawet życia.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się przybyszem bardzo kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się rozprzestrzeniać spontanicznie. Barszcz Sosnowskiego to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje zmiany skórne.

Barszcz Sosnowskiego w Polsce

Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Nazwa barszczu Sosnowskiego pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika, odkrywcy tego gatunku, Dimitra Iwanowicza Sosnowskiego. 

Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia i przestrzega:

To, co w barszczu Sosnowskiego najgorsze, to olejek eteryczny,
zawierający m. in. furanokumaryny. Chronią roślinę przed
owadami i patogenami, stanowiąc jednocześnie zagrożenie dla
zdrowia, a nawet życia ludzi. Związki te mają wysokie
powinowactwo do DNA – mają łatwość łączenia się z DNA
komórek skóry powodując ich obumieranie.

Barszcz Sosnowskiego - groźne olejki

Na intensywność reakcji ma wpływ ilość olejku eterycznego, który miał kontakt ze skórą, intensywność ekspozycji na światło (promienie ultrafioletowe przyspieszają i nasilają proces łączenia się furanokumaryn z DNA) oraz wrażliwość osobnicza. Furanokumaryny są emitowane do otoczenia, toteż mogą osadzać się na skórze, nie tylko w bezpośrednim kontakcie z rośliną, ale także poprzez powietrze, co ma miejsce szczególnie w upalne, wilgotne dni. Wdychanie olejków eterycznych może powodować bóle i zawroty głowy oraz nudności.

Barszcz Sosnowskiego - oparzenia

W komórkach skóry, które zostały narażone na kontakt z furanokumarynami dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny, co powoduje powstawanie przebarwień (hiperpigmentacji), które mogą utrzymywać się nawet kilka lat po zagojeniu się oparzeń.

Gdzie jest barszcz Sosnowskiego w woj. śląskim (ŹRÓDło: WWW. BARSZCZ.EDU.PL)

Barsz Sosnowskiego - oparzenia - pierwsza pomoc

Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. W każdym przypadku – niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin). W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego. Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe. W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego

  • Barszcz Sosnowskiego to bylina:
  • o łodygach dętych (pustych w środku), podłużnie bruzdowanych,
  • pokrytych w dolnej części fioletowymi plamkami,
  • dorastająca w ciągu jednego sezonu do 4 - 5 metrów wysokości,
  • z białymi, drobnymi kwiatami zebranymi w gigantyczny (o średnicy ok. 50 cm) baldach złożony (kształt parasolki),
    o dużych liściach (ok. 150 cm średnicy), które są skrętolegle ułożone na łodydze.

Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, od którego różni się głównie gigantycznymi rozmiarami (koper osiąga wysokości nie większe niż 75 cm) i kolorem kwiatów (kwiaty kopru mają barwę żółtą.

Zauważony barszcz Sosnowskiego należy zgłosić pod całodobowy numer alarmowy 112.

 Miejsca występowania barszczu sosnowskiego można także zobaczyć na interaktywnej mapie.

 

Czytaj więcej