Czytasz: UŚ będzie chronił...katolików z Irlandii Północnej

UŚ będzie chronił...katolików z Irlandii Północnej

Uniwersytet Śląski właśnie powołał do życia Centrum Badań nad Kulturami Mniejszymi. Zajmą się tym, co rzadkie a bezcenne.

Skąd taki pomysł?

To oddolna inicjatywa pracowników Wydziału Filologicznego - mówią władze Uniwersytetu Śląskiego.

Wyjaśniają, że to właśnie filolodzy mają na co dzień kontakt z kulturą, która ginie.
- To kultura mniejszości etnicznych, mniejszości narodowych i społeczności, które spycha się do marginesu – wyjaśniają naukowcy. Nie zamierzają zostawić zjawiska samemu sobie.

Jednostka specjalna

Żeby chronić ginącą kulturę, Uniwersytet Śląski zainauguruje dziś działalność nowej jednostki. Czym zajmie się Centrum Badań nad Kulturami Mniejszymi? Poza pracą akademicką, naukowcy skupieni wokół CBKM będą promować m.in. języki mniejszościowe, rzadkie wartości kulturowe, a także – same mniejszości narodowe.

Zajmą się...katolikami w Irlandii Północnej

Które mniejszości dla nowego Centrum będą ważne?

- Za przykład mogą posłużyć rdzenni mieszkańcy Kanady, Katalończycy, Szkoci, Islandczycy, katolicy w Irlandii Północnej czy Ślązacy wnioskujący o uznanie ich statusu jako narodowości – wylicza Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.

Dodaje, że Centrum współpracować będzie z instytucjami kultury w regionie, inicjować dialog z ośrodkami partnerskimi za granicą (m.in. z Ulster-Scots Agency w Belfaście), zachęcać do współpracy organizacje społeczne. Już w styczniu nadchodzącego roku CBKM planuje pierwsze seminaria.

Instytucja powstaje pod patronatem Silesion.pl

Czytaj więcej