Czytasz: Urzekający Zameczek Myśliwski w Promnicach

Urzekający Zameczek Myśliwski w Promnicach

Poznaj historię leśnej rezydencji ukrytej pośród kobiórskich lasów. W niedzielę odbędzie się tam Gala BCC
Pałacyk myśliwski Hochbergów. Fot. "Glück Auf! Oberschlesischer Volkskalender". / fot. fotopolska.eu

Malowniczo położony Zameczek Myśliwski Promnice jest jednym z najcenniejszych zabytków śląskiej kultury XIX wieku. Znajdujący się przy brzegu Jeziora Paprocańskiego, w miejscu dawnej Puszczy Pszczyńskiej, reprezentuje unikalny typ rezydencji leśnej na skalę europejską.

Poznaj jego fascynującą historię.

Cofnijmy się do XVI wieku oraz terenów Wolnego Państwa Pszczyna. W tym okresie biskup wrocławski Baltazar von Promnitz zakupił tereny dzisiejszych Promnic. W latach 1760-1766 potomek Baltazara, Jan Adam Promnitz zbudował pierwszy pałacyk. Sto lat później Jan Henryk XI - Herzog Von Pless, piastujący godność Wielkiego Łowczego w Cesarstwie postanowił, że w miejscu starego, chylącego się ku ruinie dworku Promniców stanie Zameczek Myśliwski. Został on zbudowany w 1861 roku przez nadwornego rchitekta pszczyńskiego Olivera Pavelta. Zameczek został zrealizowany w stylu neogotyku angielskiego z widocznymi wpływami niemieckimi. Niestety, Zameczek sześć lat później spłonął, jednak szybko został odbudowany.

REZYDENCJA DLA ARYSTOKRACJI I PRAWDZIWYCH ŁOWCÓW

Ta przepiękna rezydencja, usytuowana nad jeziorem, przeznaczona była dla najznamienitszych gości zaproszonych na polowanie w lasach pszczyńskich. Miasto to odwiedzili m.in. Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern – król Prus i Wilhelm II – cesarz Niemiec. Miejsce to upodobała sobie także żona Jana Henryka XV Hochberga – Maria Teresa Cornwalis West (księżna Daisy). Wiele zmian nastąpiło po śmierci Jana Henryka XI, kiedy to księżna Daisy postanowiła nadać wnętrzom lekkości, wprowadzając meble z jasnymi obiciami oraz malując ściany na jasne kolory. Następnie zainstalowano małą windę do transportu potraw, a także wprowadzono elektryczność. Niemal wszystkie pomieszczenia zyskały bogatszy wystrój.

Pałacyk myśliwski w Promnicach. Litografia z 1867. / fot. fotopolska.eu

Z pamiętnika Księżniczki Daisy - żony Księcia Pszczyńskiego Jana Henryka XV:

"Zawsze kochałam Promnice. Jest małe i architektonicznie malownicze, ale nie budzi szczególnego zaciekawienia. Stanowi jakby skrzyżowanie drewnianego domku elżbietańskiego i szwajcarskiego domku wypoczynkowego. Wychodzi na duże, śliczne jezioro, otoczone wspaniałymi drzewami. Kiedy po raz pierwszy je zobaczyłam, było smutne i ponure. Po śmierci drogiego Vatera (nic nie zmieniałabym tu za jego życia) zleciłam pomalowanie ścian na jasne, radosne kolory, kupiłam dużo wygodnych kanap i foteli oraz bardziej wesołe perkale i brokaty. Na początku rodzina była temu przeciwna, ale wkrótce polubili zmiany. Byłam tu bardzo szczęśliwa, również dlatego, że nie było tu miejsca na urządzanie wielkich przyjęć. Jedynie dzieci i członkowie rodziny mogli spędzać tu większość czasu, polując i urządzając pikniki"

Dla uatrakcyjnienia oraz podniesienia rangi wielkich “gonów” w 1867 roku do pszczyńskiego zwierzyńca z puszczy białowieskiej sprowadzono żubry.

Zobacz historyczne zdjęcia zameczku:

źródło: fotopolska.eu

KRYZYS ZAMECZKU I POWRÓT DO ŚWIETNOŚCI

Kryzys gospodarczy i recesja lat 20. XX wieku spowodowały stopniowe zadłużenie się posiadłości. Znaczna część dobytku (poroża, trofea myśliwskie, broń) zostały sprzedane na licytacjach. W czasie II wojny światowej stacjonowali tu żołnierze niemieccy, później rosyjscy. Szczęśliwie nie zanotowano większych zniszczeń. Po wojnie, Zameczek, wraz z resztkami ocalałego wyposażenia zarządzany był przez Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Katowicach. Następnie, od roku 1967 opiekę sprawował resort górnictwa. W  roku 1991 w Promnicach  rozpoczęto działalność hotelowo-gastronomiczną. Wiele uroku dodaje statua świętego Huberta - patrona myśliwych wznosząca się na środku dziedzińca.

Zobacz aktualne zdjęcia zameczku:

źródło promnice.pl

źródło: promnice.pl

BIZNES W OGRODZIE PROMNIC

W najbliższą niedzielę w ogrodach zameczku w Promnicach pojawi się kwiat śląskiego biznesu.  Doroczna Śląska Gala BCC odbędzie się 11 czerwca.

>> CZYTAJ: PROMNICE CZEKAJĄ NA 1000 GOŚCI <<

Na Gali obecna będzie także redakcja Silesion.pl, która jest patronem medialnym Gali. Będzie można m.in. posłuchać rozmów prowadzonych przez redaktora naczelnego Kamila Durczoka z zaproszonymi gośćmi oraz zobaczyć nasz portal... od kuchni.

źródło: promnice.pl / wikipedia.org

Czytaj więcej