Silesion.PL

serwis informacyjny

„W ramach miasta: Urban Art.” 1 maja otwarcie wystawy sztuki współczesnej w Katowicach

Katowice nie po raz pierwszy są pionierami w realizacji wydarzeń muzycznych i kulturalnych w skali polskiej i europejskiej. W mieście jest już szlak murali, moderny czy śląskiego bluesa. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki stał się dodatkowym bodźcem do działań. W marcu na ulicach Katowic zamontowane zostały mozaiki, pojawiły się także prace polskich artystów i nowe murale,  które zapowiadały wyjątkowe wydarzenie poświęcone artystom street artowym. 1 maja otwarta dla zwiedzających zostanie wyjątkowa wystawa.

– Już od 1 maja w śródmieściu, przy ul. Staromiejskiej 13 otwieramy wyjątkową,  tymczasową wystawę z pracami wybitnych artystów. Zobaczyć można na niej grafiki, plakaty, zdjęcia, rzeźby, figury i przedmioty codziennego użytku. Rozpoczęty w marcu projekt to kolejna inicjatywa realizowana w związku z otrzymanym przez Katowice tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024. Udział w wystawie jest  bezpłatny – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Cieszymy się, że możemy organizować takie wyjątkowe projekty, które przybliżają sztukę naszym mieszkańcom – dodaje prezydent.

– Od wielu lat marzyłem o publicznej prezentacji rosnącej kolekcji. Ponad 200 eksponatów trzydziestu kilku artystów z całego świata, możemy podziwiać na wystawie głównej, 4 ekspozycjach w instytucjach miejskich, 10 zaprzyjaźnionych lokalach oraz 5 lokalizacjach w Katowicach – mówi Krzysztof Krot, pomysłodawca i kurator wystawy. – Pozyskaliśmy m.in. prace Severiji Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, które prezentowane były przez Bansky’ego w jego największym dotychczas projekcie – Dismaland. Na miejscu, w galerii, na zlecenie artysty powstała praca wg. projektu Jana Leionena, który w tym czasie tworzył  kolejną wystawę w Barcelonie. Zwiedzania i oglądania wystarczy na cały weekend. Ideą stworzenia tego tymczasowego projektu było pokazanie z bliska i zaprzyjaźnienie się z tym, co otacza nas każdego dnia – sztuką. Nosimy ją na koszulkach, torebkach, butach, często nie wiedząc, kto jest jej twórcą – dodaje Krzysztof Krot.

Wystawa jest otwarta od wtorku do soboty w godzinach 14.00 -18.00. Czynna będzie także w majówkę tj. 1 i 3 maja.

– Aby odwiedzić wystawę należy skorzystać z systemu rejestracyjnego –  po rejestracji mailowo otrzymuje się  bezpłatną wejściówkę.  Warto się pospieszyć, bo wystawa ma charakter czasowy – działa do 30 czerwca 2024 r. – tłumaczy Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji i organizator wydarzenia z ramienia miasta. – Już od marca w Biurze Obsługi Mieszkańców można zobaczyć słynną tarczę autorstwa Jamesa Cauty, w Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka prace hiszpańskiego artysty Paco Pometa, a w filii muzeum na Nikiszowcu – dzieła brazylijskiego artysty Vika Muniza. Na specjalnie przygotowanej mapie znajduje się również 20 miejsc, w których można odnaleźć pozostałe elementy wystawy, w tym m.in. mural Watcher „Kolos”  NORIAKI – ego.   – dodaje.

Mapę można odebrać podczas wizyty na wystawie.

– Już dziś zapraszamy. Jest to wyjątkowe wydarzenie, do udziału w którym zachęcamy nie tylko tych, którzy interesują się tą dziedziną sztuki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – „W ramach Miasta: Urban Art” to bardzo dynamiczny projekt, podobnie z resztą jak sama sztuka uliczna. Wszystkich, którzy chcieliby być na bieżąco, zachęcam do obserwowania Instagrama, bo tam będziemy zdradzać kolejne niespodzianki, które towarzyszą projektowi  – zachęca prezydent.

Projekt „W ramach miasta – Urban Art” to kolejne działanie realizowane w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. W skład konsorcjum uczelni, które wraz z miastem starały się o przyznanie tytułu, wchodzą także uczelnie artystyczne – muzyczne, plastyczne oraz te, które kształcą na kierunku zbliżonym do sztuki – jak kulturoznawstwo. Ideą obchodów realizowanych w ramach przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki jest udowodnienie, że nauka i sztuka służą na co dzień każdemu z nas – niezależnie od grupy wiekowej. Stąd szereg inicjatyw realizowanych z myślą o mieszkańcach – zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych – wszystko to w ramach programu 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024