Czytasz: Rewolucja w Rybniku: urzędnicy jeżdżą do pracy na... rowerach!

Rewolucja w Rybniku: urzędnicy jeżdżą do pracy na... rowerach!

Rybnicka “rewolucja rowerowa” trwa w najlepsze. Po “Rowerowym maju” miasto zaczęło się rozkręcać coraz bardziej. Pracownicy magistratu przesiedli się na jednoślady.

Pozwalają na szybkie przemieszczanie się po mieście, nie powodują korków i są przyjazne dla środowiska – urzędnicy rybnickiego magistratu wykorzystają w swojej pracy zalety rowerów.

– Rowery pozwalają nam sprawnie i szybko poruszać się po mieście i w samej dzielnicy Zamysłów. Ten sposób komunikacji, w przeciwieństwie do samochodów, których do tej pory używaliśmy, ułatwia nam także nawiązywanie relacji z mieszkańcami dzielnicy, a co za tym idzie, lepsze poznawanie oczekiwań i potrzeb lokalnej społeczności – wyjaśnia Tomasz Cioch, kierownik Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

ROWEREM W PRACY PO RYBNIKU

Trzy składane rowery o łącznej wartości 6 tysięcy zł zostały zakupione dzięki uczestnictwu Miasta Rybnika w projekcie „Przestrzeń dla partycypacji” (udział biorą także: Warszawa, Wałbrzych, Tychy i Bydgoszcz) i pozyskaniu grantu na ten cel.

>> CZYTAJ: DO SZKOŁY CIŚ NA KOLE <<

fot. W. Troszka

Na początek zakupione rowery posłużyły pracownikom Miejskiej Pracowni Urbanistycznej funkcjonującej w ramach Wydziału Architektury Urzędu Miasta Rybnika do rozprowadzania broszury informacyjnej po dzielnicy Zamysłów. Urzędnicy dzięki jednośladom mogli przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego Zamysłowa.

Piotr Kuczera na rowerze

ROWEROWE LIMUZYNY

W późniejszym czasie rowery posłużą pracownikom MPU do prac terenowych związanych ze sporządzaniem projektów planów miejscowych.

– Rybnik konsekwentnie realizuje politykę rowerową – Miasto inwestuje w rozwój odpowiedniej infrastruktury, wprowadza kolejne udogodnienia dla rowerzystów, promuje korzystanie z tego środka transportu, zachęcając mieszkańców do rezygnacji z samochodów na rzecz „dwóch  kółek”. Wykorzystanie roweru w codziennej pracy przez urzędników to kolejny krok „rybnickiej rewolucji rowerowej” – chcemy dać przykład i pokazać, że ten sposób przemieszczania się jest praktyczny, ekonomiczny i ekologiczny. Wykorzystując służbowo rowery oszczędzamy czas, pieniądze, ograniczamy natężenie ruchu i zanieczyszczenie powietrza. Warto pamiętać, że metodą małych kroków możemy osiągnąć wielkie efekty – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Czytaj więcej