Czytasz: Jedyna taka ulica w Polsce
W Cieszynie jest Uliczka cieszyńskich kobiet. Poświęcona wyłącznie im.

Uliczka cieszyńskich kobiet, jest – jak nazwa wskazuje - poświęcona tylko kobietom. - W pewnym momencie w Cieszynie brakowało ulic, budynków, które przypominałyby panie, a przecież to one tworzyły historię tego miejsca - mówi Beata Mońka z Zamku Cieszyn. - To panie budowały życie codzienne. Część z nich może nie dokonała rewolucji, ale dbały one o najważniejsze potrzeby - dodaje.

Łucja Maria Monne założyła jedno z pierwszych schronisk dla psów. Nina Górniak zajmowała się krawiectwem, ale szyła dla Coco Chanel. Z kolei Emilia Kołder jest autorką „Kuchni Śląskiej”, w której zebrała tysiąc przepisów regionalnych. - Niektóre panie zginęły w czasie wojny i nie wiadomo, gdzie są pochowane, więc miejsce to nabrało dodatkowego znaczenia. Można tu przyjść i powspominać. Tak się dzieje, choć tego nie zakładaliśmy - dodaje Mońka.

Niektóre kobiety urodziły się w Cieszynie, część z nich przywędrowała na Śląsk. Na pewno mieszkały tu i były zżyte z tą ziemią.

- Różne są ich historie i losy. Były różnych wyznań i z rozmaitych branż. Ta uliczka pokazuje koloryt tego miejsca. Fajnie, że docenia się osoby, które nie zawsze były na świeczniku, nie zawsze się o nich pamięta. Może były mniej popularne, ale to one czyniły, że żyło się tu lepiej - tłumaczy Mońka.

Uliczka cieszyńskich kobiet usiana jest kostkami. Wygląd jej to efekt pracy młodych projektantek. Kostki wieczorem zamieniają się w lampy i to też ma symboliczną wymowę. I, jak przyznaje Mońka: - Nie chcieliśmy pomników, tablic, więc trochę niekonwencjonalnie podeszliśmy do sprawy. Od paru lat mamy taką uliczkę tutaj, w Cieszynie.

Czytaj więcej