Czytasz: Trzech organizatorów urodzin Hitlera... na wolności

Trzech organizatorów urodzin Hitlera... na wolności

Prokuratura zdecydowała o zwolnieniu trzech mężczyzn zatrzymanych w poniedziałek.

Zatrzymani w poniedziałek Mateusz S., Adam B. i Tomasz R. zostali zwolnieni do domów. Decyzją Prokuratury Okręgowej w Gliwicach zastosowano wobec nich "wolnościowe środki zapobiegawcze". Chodzi o dozór policji, zakaz kontaktowania się i opuszczania kraju. Zatrzymano im paszporty.

Dorota R. i Adrian K. pozostają w dyspozycji prokuratury. Przedstawiono im zarzuty publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera, w trakcie których pochwalano i afirmowano jego rządy. 

Cała piątka należy do organizacji Duma i Nowoczesność. Prokuratura postawiła im zarzut propagowania ustroju faszystowskiego. Zatrzymania są wynikiem ujawnionych w sobotę wyników dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności środowisk neonazistów. W wyemitowanym materiale pokazano m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Czytaj więcej