Czytasz: TrashChallenge w Katowicach

TrashChallenge w Katowicach

Katowice podejmują internetowe wyzwanie. Mieszkańcy wysprzątają miasto.

Urząd Miasta wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty oraz partnerami, zaprasza mieszkańców do udziału w drugiej odsłonie akcji SprzątaMy Dzielnice. Ta rok temu zaowocowała ośmioma kontenerami zebranych śmieci. W tym roku akcja zbiega się z popularną w sieci akcją TrashChallenge. Urząd miasta zachęca do wysprzątania pięciu miejsc w mieście, robiąc zdjęcie przed i po akcji.  

- Sukces ubiegłorocznej akcji przekonał nas, że warto angażować mieszkańców we wspólne dbanie o miasto. Służy temu m.in. aplikacja Naprawmyto.pl a jej efekt to ponad 4 tys. zgłoszonych przez mieszkańców problemów, które już rozwiązaliśmy. Wśród nich są m.in. dzikie wysypiska, które na bieżąco likwidujemy lub obligujemy do tego prywatnych właścicieli terenów. Konieczna jest również edukacja, bo śmieci niestety wciąż przybywa - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

TRASH CHALLENGE W KATOWICACH

Tym razem akcja SprzątaMy Dzielnice włącza się w ogólnoświatowe wyzwanie Trash Challenge. O co w nim chodzi? W skrócie o robienie porządku w miejscach publicznych - parkach, lasach, na plażach - i chwalenie się tym w social mediach. To zabawa zapoczątkowana przez Byrona Romána 5 marca tego roku. Amerykanin  udostępnił zdjęcie młodego człowieka z Gwatemali, który sam posprzątał zaśmiecony teren publiczny, fotografując się przed i po tym jak to zrobił. Román zachęcił przy tym: “Zrób zdjęcie miejsca, które wymaga sprzątania, a następnie zdjęcie po tym, jak coś zrobisz i opublikuj”. Dodał, żeby używać oznaczenia #trashtag. Wkrótce po tym tysiące ludzi opublikowało zdjęcia i filmy na Instagramie, Twitterze czy Facebooku, pokazując, że oczyszczają plaże, parki, szkoły, ulice i inne miejsca na całym świecie. Miało to być wyzwanie dla wszystkich “znudzonych nastolatków”, ale zaangażowali się w nie ludzie w każdym wieku.

SPRZĄTANIE Z GRILLOWANIEM

Kolejna odsłona akcji SprzątaMy Dzielnice rusza 18 marca. Na początek mieszkańcy wskażą miejsca, które chcieliby wspólnie posprzątać. Następnie ze wszystkich zgłoszeń mieszkańcy w internetowym głosowaniu wybiorą pięć finałowych terenów. W kwietniu i maju spotkają się na wspólnym sprzątaniu zakończonym integracyjnym grillem.  

- Zachęcamy wszystkich mieszkańców, żeby włączyli się w akcję SprzątaMy Dzielnice, ale też do podejmowania własnych inicjatyw i chwalenia się tym w mediach społecznościowych. To nie tylko sposób na nudę, ale przede wszystkim na pokazanie, że nie zgadzamy się na zaśmiecanie przestrzeni publicznych - mówi Wioleta Niziołek - Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach. Wydarzenie to część miejskiego projektu KATOobywatel. 

Akcję koordynować będzie Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów i wywiezie zebrane śmieci. Z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci. Całe wydarzenie podporządkowane jest idei Zero Waste.

- Przed rokiem zebraliśmy z terenów zielonych w Katowicach 176 worków ze szkłem i 129 worków z plastikiem, które oddaliśmy do recyklingu, odzyskaliśmy też materiały z 15 porzuconych telewizorów, a w naszych akcjach wzięło w sumie udział 166 osób – mówi Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

Ostatnie sprzątanie w ramach projektu SprzątaMy Dzielnice odbędzie się 1 czerwca. Od tego dnia aż do końca miesiąca Stowarzyszenie Wolnej Herbaty nadal będzie zachęcało do zbierania śmieci, tym razem w ramach wyzwania #codziennie5. Będzie to już trzecia edycja akcji społecznej, polegającej na zbieraniu codziennie 5 śmieci, publikowaniu zdjęć z nimi w mediach społecznościowych i oznaczaniu ich za pomocą hasztagu: #codziennie5. 

Harmonogram akcji:

zgłaszanie terenów: 18 - 29 marca 
głosowanie: 8 - 21 kwietnia
akcje sprzątania: od 27 kwietnia (co sobotę, z przerwą na majówkę)

Czytaj więcej