Czytasz: To oni zniszczyli kaplice w Kalwarii Panewnickiej. Jest nowe nagranie [WIDEO]

To oni zniszczyli kaplice w Kalwarii Panewnickiej. Jest nowe nagranie [WIDEO]

Policja wciąż poszukuje sprawców zniszczeń i publikuje nowe nagranie z monitoringu.

Przypomnijmy, pod koniec lutego doszło do zniszczeń stacji drogi krzyżowej na terenie parafii w Panewnikach. Na figurach pojawiły się m.in. męskie genitalia i napisy "ave satan". Sprawa poruszyła mieszkańców. Głos w sprawie zabrała nawet Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. 

Wandale są wciąż poszukiwani, za obrazę uczuć religijnych oraz dewastację obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury, grozi im do 10 lat więzienia. Sprawą zajmują się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice Zachód w Katowicach. Obecnie policjanci ustalają świadków zdarzenia oraz tożsamość sprawców. Zabezpieczają i analizują również kolejne zapisy monitoringu. 

Dzisiaj śląska policja opublikowała kolejne nagranie. 

 Podczas gdy trwają poszukiwania sprawców, zniszczone figury odzyskują powoli dawną formę, w poniedziałek ruszyły prace renowacyjne. Zostaną zakończone jeszcze przez Wielkim Postem. Ten rozpoczyna się w środę.

W odnowie panewnickich stacji siły połączyły dwie katowickie firmy. Gwarant Grupa Kapitałowa S.A. udzieliła pomocy finansowej. Prace prowadzi KONIOR Firma Projektowo Budowlana.

W Kalwarii w Panewnikach pojawiają się wierni, którzy modlą się o przebaczenie. Jeszcze w piątek odbyły się modlitwy ekspiacyjne, które mają za zadanie przywrócenie jedności z Bogiem naruszonej grzechem.