Czytasz: To będzie śląski weekend z Letnim Ogrodem Teatralnym

To będzie śląski weekend z Letnim Ogrodem Teatralnym

Makbet po śląsku, sztuka „Mianujom mie Hanka” i koncert Krzikopy to atrakcje zbliżającego się weekendu.

Letni Ogród Teatralny trwa w najlepsze! Do końca sierpnia możemy zobaczyć najlepsze sztuki teatralne, które rozbawią do łez. Spektakle zobaczymy w podcieniach katowickiej instytucji Miasto Ogrodów. Przed nami weekend śląski. Co przygotowano?

Afera Makbecioka i Golem Godula w piątek

W piątek, 13 lipca o godz. 20 bieruński Teatr dla Dorosłych wystawi „Aferę Makbecioka”. Tłem sztuki – opartej na motywie Makbeta i Lady Makbet – jest górniczy familok, gdzie pod czujnym okiem trzech klachul, rozgrywa się walka o władzę. Makbeciokowo nie chce już być żoną zwyczajnego ślepra i dąży za wszelką cenę do zostania panią sztajgrową. Musi więc w sposób nieczysty, korzystając z afery podsłuchowej opisanej w gazetach, wyeliminować sztajgra Duczka. Podstęp właściwie by się udał, gdyby nie duch Ujka Erwina, który nawiedza Makbecioka i zapowiada mu rychłą klęskę.

Bilety kosztują 20 zł.

„Golem Godula” to przedstawienie tyskiego Teatru HOM. Spektakl plenerowy na podstawie mitów i legend o Karolu Goduli zobaczymy w piątek, 13 lipca, o godz. 21:20. Wstęp wolny.

Sobota z Grażyną Bułką

Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta. Spektakl „Mianujom mie Hanka” katowickiego Teatru Korez do zobaczenia w sobotę o godz. 21. Bilety w cenie 20 zł.

Zuzanka i utopce dla dzieci, dla starszych zagra Krzikopa

A w niedzielnym programie znalazły się sztuka dla dzieci i koncert. „Zuzanka i utopce” (niedziela, godz. 15) chorzowskiego Teatru Trip opowiada o losach sieroty Zuzanki, której życie uzależnione jest od chytrego gazdy Kurzejki. Pewnego razu spotyka ona Króla Utopców i od tego czasu wszystko się zmienia… Wstęp wolny.

Wieczorem, o godz. 20, „Bydzie larmo!”. A to za sprawą grupy Krzikopa, która wystąpi w podcieniach Miasta Ogrodów. Krzikopa to nowoczesny zespół odradzający muzyczne tradycje Górnego Śląska, opierający się na starych ludowych przyśpiewkach, ukazujących bogatą przeszłość regionu. Kapela używa akustycznych instrumentów (jak akordeon czy skrzypce) i tradycyjnych technik śpiewu, lecz owo akustyczne brzmienie wspomagane jest przez nowoczesne dźwięki elektroniki oraz nietypowy zestaw perkusyjny. Bilety w cenie 20 zł.

Czytaj więcej