Czytasz: Teatr Dzieci Zagłębia pod skrzydłami ministra kultury

Teatr Dzieci Zagłębia pod skrzydłami ministra kultury

- Bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć tę instytucję – powiedział minister Piotr Gliński.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasili budżet będzińskiego Teatru Dzieci Zagłębia kwotą ponad 0,5 mln zł rocznie.

- To jest wielki przywilej, a także zobowiązanie. Bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć tę instytucję. To teatr z długą tradycją, bardzo potrzebny i teatr, który był w potrzebie. Nie miałem żadnych wątpliwości, że trzeba pomóc, a w zasadzie wypełnić obowiązek mecenatu kultury – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Teatr Dzieci Zagłębia to lalkowy teatr założony przez Jana Dormana w 1945 roku.

Powstał w Sosnowcu jako Międzyszkolny Teatr Dziecka. 22 grudnia 1945 roku teatr pod kierownictwem Dormana wystawił przedstawienie „Malowane dzbanki”. W 1946 dziecięcy zespół teatralny, występujący już jako Eksperymentalny Teatr Dziecka, zyskał swoją oficjalną siedzibę – salę Związku Zawodowego Górników przy ulicy Żytniej w Sosnowcu. Pierwszy spektakl z zawodowymi aktorami na profesjonalnej scenie został wystawiony w ówczesnym Teatrze Miejskim w Sosnowcu (obecnie Teatr Zagłębia). 

Teatr w 1950 roku przeniósł się do dawnego domu parafialnego w Będzinie. 22 lipca 1950 miała miejsce premiera spektaklu „Awantury z ogniem” Anny Świrszczyńskiej w reżyserii Jana Dormana. Kolejne autorskie spektakle Dormana stanowiły nieprzerwane pasmo sukcesów będzińskiej sceny. Założyciel teatru kierował nim do 1978 roku. Scena pod kierownictwem Dormana uchodziła za jedną z najbardziej awangardowych scen polskich dla dzieci i młodzieży oraz jedną z najlepszych scen dziecięcych w kraju i na świecie.

Dziś, większość repertuaru skierowana jest do dzieci, choć znajdą się także specjalne spektakle edukacyjne dla młodzieży oraz przedstawienia dla dorosłych.

Zdjęcie: Arro / FotoPolska.eu / Twitter MKiDN

Czytaj więcej