Czytasz: Nowa Muzyka na deser na poważnie

Nowa Muzyka na deser na poważnie

W sali NOSPR zagrała orkiestra. Wykonała utwory ukończone w dniu ataku na World Trade Center.

W podniosłej atmosferze zakończył się tegoroczny festiwal Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. W sali NOSPR królowało skupienie, na deser zagrała bowiem radiowa orkiestra, która zmierzyła się z twórczością Williama Basinskiego. I trzeba przyznać, że w wersji symfonicznej wyszło to świetnie.

Basinski, awangardowy kompozytor z Nowego Jorku, zdecydowanie wymyka się muzycznym kanonom. Jego "Disintegration Loops" wzięte na warsztat przez NOSPR to w dzisiejszym muzycznym świecie niemal ewenement. Kompozycje, z których najkrótsza ma -naście, a najdłuższe -dziesiąt minut, są wyjątkowymi dźwiękowymi kolażami o przejmującym brzmieniu.

Tauron Nowa Muzyka 2017 - William Basinski & NOSPR - koncert zamknięcia:

Równie ciekawa jest historia ich produkcji. Basinski ukończył prace nad swym muzycznym eksperymentem dokładnie 11 września 2001 roku, w momencie ataku na wieże World Trade Center. Elegia Basinskiego opatrzona jest przejmującym obrazem, do filmów (można je zobaczyć m.in. na YouTubie) dołączone są nagrania z dachu Basinskiego w dniu zamachu.

Wykonanie orkiestry nagrodzono gromkimi brawami, a samemu Basinskiemu wręczono kwiaty.

Koncert zamknięcia był z pewnością najpoważniejszym elementem tegorocznego festiwalu, w którym, mimo wszystko, królowała zabawa. Podczas dwóch dni w katowickiej Strefie Kultury zameldowało się kilka tysięcy osób. Fenomenalne koncerty w piatek dali m.in. punkowo-klubowi !!! (Chk Chk Chk), mistrz techno i electro Clark oraz szaleni Duńczycy łączący rocka z muzyką klubową z Who Made Who.

Sobota należała z kolei m.in. do Róisín Murphy znanej z Moloko. Na jej występ brakło miejsc, część ludzi musiała więc koczować pod drzwiami w MCK. Sama Róisín została wspomniana tuż obok na sąsiadniej scenie Electronic Beats przez członków zespołu Hercules & Love Affair (padły m.in. słowa "wszyscy jesteśmy uczniami Róisín"). Nie zawiódł SOHN, którego show wokalno-muzyczno-wizualne było dopracowane w każdym szczególe. Świetni tego dnia byli także m.in. Gold Panda i Ho99o9.

Przez cztery dni Katowice po raz kolejny żyły energią nowej muzyki. Często dziwnej, zaskakującej, łąmiącej schematy i wymykającej się konwencjom. Nie mniej jednak ciekawej i często na najwyższym możliwym w wydaniu koncertowym poziomie. Nic dziwnego, w końcu festiwal trzykrotnie (w 2010, 2012 i 2014 roku) został laureatem nagrody "European Festival Awards" w kategorii "Najlepszy Mały Europejski Festiwal". I z pewnością ma szanse na kolejne tytuły.

Tauron Nowa Muzyka 2017 - koncerty w sobotę: 

 

Zdjęcia: Tauron/R. Kaźmierczak, D. Kramski, L. Nazdraczew

Czytaj więcej