Czytasz: Tata stracił przytomność. Co zrobiła Julka?

Tata stracił przytomność. Co zrobiła Julka?

Kiedy zabójca jest niewidzialny, trudno się przed nim bronić. Ale 9-latka z Siemianowic Śląskich spróbowała. I uratowała całą rodzinę.

- Jest bohaterką - mówi wprost kpt. Mariusz Rozenberg, rzecznik prasowy siemianowickiej straży pożarnej. 9-letnia Julia z Siemianowic Śląskich, bo o niej mowa, w dniu św. Mikołaja dostała od władz i służb miejskich prezenty. - Zasłużyła - podkreślano w komendzie.

Tata nie odpowiada

Czym uczennica siemianowickiej podstawówki zapracowała na takie wyróżnienie? - Gdyby nie ona, w rodzinie mogłoby dojść do tragedii - podkreśla kapitan Rozenberg. I wspomina niedzielę, 19 listopada tego roku. - Julia źle się poczuła i poszła z tym do swojego taty. Okazało się jednak, że mężczyzna jest nieprzytomny. Dziewczynka nie wahała się ani chwili, sięgnęła po telefon i wykręciła numer alarmowy 112 – relacjonuje rzecznik siemianowickich strażaków.

Dyspozytor wszystkiego się domyślił

Ale to nie wszystko. Choć sama nie czuła się najlepiej, w rozmowie z dyspozytorem była na tyle precyzyjna, że ten domyślając się przyczyny kłopotów - zatrucia tlenkiem węgla - wysłał na miejsce zastęp strażaków. - W momencie, gdy Julia rozmawiała przez telefon, jej starszej o 3 lata siostrze udało się dobudzić tatę. W ten sposób wszystko skończyło się dobrze – podkreśla kpt. Rozenberg.

Taki zabójca zostaje z nami na długo

Dziewczynka jest teraz małą bohaterką, ale służby ostrzegają: tlenek węgla, czyli tzw. czad, to bardzo podstępny zabójca. - Jest bezbarwny i bezwonny, co sprawia, że nasze ludzkie zmysły nie są w stanie go wykryć. W dodatku tlenek węgla łączy się z hemoglobiną. Zostaje w naszych żyłach przez wiele lat - podkreśla rzecznik siemianowickich strażaków. Apeluje: zaopatrzmy się w czujnik czadu. To nie jest duży koszt w porównaniu z życiem ludzkim – mówi. Wyjaśnia, że u 9-letniej Julki przyczyną zatrucia był brak wentylacji w mieszkaniu oraz niedrożne przewody kominowe. - Róbmy okresowe przeglądy – zaleca kapitan.

Czytaj więcej

 

Komentarze
To cię zainteresuje