Czytasz: Tarnowskie Góry mają swoją wystawę w Brukseli

Tarnowskie Góry mają swoją wystawę w Brukseli

Najcenniejsze eksponaty miasta pokazano w Parlamencie Europejskim.

Ekspozycja w Brukseli pokazuje zabytki ujęte we wniosku o wpisanie tarnogórskich zabytków pogórniczych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Tarnogórzanie są przekonani, że podziemia ich miasta reprezentują wyjątkową wartość, która doceniona zostanie podczas zaplanowanej na początek lipca sesji komitetu UNESCO w Krakowie.

Najcenniejsze eksponaty miasta pokazano w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wystawę „Dzieło przyrody - sztuka człowieka”, prezentującą tarnogórskie zabytki pogórnicze otwarł eurodeputowany Jerzy Buzkek, poseł Tomasza Głogowski i wiceburmistrza Tarnowskich Gór Piotra Skrabaczewskiego.

- Możemy powiedzieć, że połączenie kultury i przemysłu nie zawsze nam wychodzi. Czasami przemysł niszczy kulturę, środowisko. Jak zrobić, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzały? Tarnowskie Góry to miasto o wspaniałej historii, z pierwszą na kontynencie maszyną parową, która pojawiła się tu w XVIII wieku. W Tarnowskich Górach połączenie kultury i przemysłu może być wspaniałą mieszanką - mówił Jerzy Buzek.


Teraz dzięki wystawie gwarkowską historię Tarnowskich Gór poznać mogą mieszkańcy wszystkich krajów Unii Europejskiej.


- Liczymy, że niezależnie od UNESCO informacja o Tarnowskich Górach pójdzie w świat, a ludzie będą nie tylko świadomi wkładu naszego miasta w historię regionu i Europy, ale i przyjadą zobaczyć nasze podziemia na żywo – mówi Skrabaczewski.


Wystawę przygotowało Biuro Promocji Miasta tarnogórskiego magistratu. 

Czytaj więcej