Czytasz: Tajemnice polskiej flagi
MSWiA wydało przewodnik: Jak obchodzić się z polską flagą? Wiedzieliście, że nie zawsze można ją wywieszać?

Najczęściej pojawiają się przy świętach narodowych lub wydarzeniach sportowych. Okazuje się jednak, że nie wiemy jak postępować z flagą. Np. miejscowość zaznaczona flamastrem na fladze to błąd. Zgodnie z wytycznymi MSWiA, tak robić się nie powinno. Jak obchodzić się z tym symbolem? 

Z okazji Święta Niepodległości rusza Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla FLAGI RP i HYMNU RP. MSWiA opracowało już wcześniej miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic. W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m. in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, a nie póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi  i co zrobimy… przez morze. Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

Czym są weksylia?

Czysta, z czytelnymi barwami, niepomięta i nieposrzępiona. Tak powinna wygladać polska flaga. Tutaj sprawa jest jasna. Ministerialny poradnik wyjaśnia także, że weksylia (to ogólna nazwa dla flagi, flagi stolikowej, banneru, bandery - czyli flagi na morzu, sztandaru, chorągiewek samochodowych i proporczyków) może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. - Jeśli mają pozostać dłużej, muszą być jednak odpowiednio oświetlone - przypomina ministerstwo.

Flaga nie może zamoknąć

Kiedy flagi się nie wywiesza? "Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze". Nie powinno sie tego robić w czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy. Wówczas – jak zaznaczaja autorzy poradnika - flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

Flaga to nie obrus

Broszura stworzona w MSWiA przypomina także, że polska flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. "Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią" – czytamy. W poradniku wyraźnie zaznaczono także, że flaga to nie nakrycie: "(...) nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu".

Kibice, uważajcie na flagi

Co więcej, autorzy poradnika przypominają, że na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków. "Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8" - przestrzega poradnik.

Jak pozbyć się zużytej flagi?

A co zrobić jeśli flaga już się zniszczyła? Co ciekawe, można ją spalić. Warunek? Trzeba zrobić to godnie. Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Czytaj więcej