Czytasz: Szpitale Powiatowe woj. śląskiego boją się wydłużenia kolejek

Szpitale Powiatowe woj. śląskiego boją się wydłużenia kolejek

Chcą od NFZ ponownej analizy planów finansowych.


O ponowną analizę planów rzeczowo-finansowych na 2018 r. zwrócił się do śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego (ZSPWŚ). Powodem – obawa o pogorszenie dostępu do świadczeń i wydłużenie kolejek.

W czwartek w siedzibie śląskiego oddziału NFZ w Katowicach odbyło się spotkanie dyrektorów szpitali zrzeszonych w ZSPWŚ z wicedyrektorem oddziału ds. medycznych Piotrem Nowakiem. Dotyczyło właśnie planów rzeczowo-finansowych na 2018 r., których część związkowych szpitali nie podpisała, natomiast większość zwróciła się do płatnika z prośbą o ich ponowną analizę.

 Śląski NFZ przedstawił szpitalom plany rzeczowo-finansowe na 2018 r. 24 listopada. We wtorek minął termin podpisania dokumentów. "Część placówek zrzeszonych w związku nie podpisała dokumentów, ponieważ sumarycznie zaproponowane wartości są niższe niż tegoroczne" – poinformował dr Józef Kurek, prezes ZSPWŚ i dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

 "Finansowanie na poziomie przedstawionym w planach sprawi, że diametralnie zmniejszy się dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej i wzrosną kolejki, co budzi nasz oczywisty sprzeciw. Większość członków związku złożyło w śląskim oddziale NFZ wniosek o ponowną analizę zaproponowanych rozwiązań" – dodał prezes Kurek.

 Jak podkreślono w komunikacie, przesłanym w czwartek PAP przez biuro prasowe śląskiego oddziału NFZ, sporządzając plany rzeczowo-finansowe płatnik musi przestrzegać dyscypliny finansów publicznych. Przedstawione świadczeniodawcom wyliczenia na I półrocze 2018 r. powstały m.in. w oparciu o plan zakupu świadczeń opieki zdrowotnej, informacje o sprawozdanych przez szpitale świadczeniach i prognozę planu finansowego Śląskiego OW NFZ. Zgłoszone przez świadczeniodawców uwagi do planów rzeczowo-finansowych na I półrocze 2018 r. są jednak - jak zapewniono - na bieżąco analizowane przez śląski oddział NFZ.

 W oświadczeniu podkreślono, że jeśli tylko śląski NFZ otrzyma dodatkowe pieniądze – jak w przypadku 93 mln zł, które we wrześniu 2017 br. trafiły do oddziału z funduszu zapasowego NFZ i zostały przeznaczone m.in. na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę stawu kolanowego lub biodrowego, diagnostykę obrazową i leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C – zostaną one przekazane na świadczenia opieki zdrowotnej.

 Jak przekazał PAP w czwartek po spotkaniu wiceprezes ZSPWŚ i dyrektor Szpitala nr 2 w Mysłowicach Mariusz Wołosz, przebiegło ono w dobrej atmosferze. "Uzgodniliśmy m.in., że jeszcze raz przeanalizujemy sprawozdania, wskazano nam obszary, gdzie mogą jeszcze być jakieś nieścisłości, zobaczymy, jakie to da efekty" – powiedział.

Szpitale Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego dysponują łącznie blisko 4,5 tys. łóżek. Organizację tworzy aktualnie 15 szpitali: Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, ZZOZ w Żywcu, ZOZ w Świętochłowicach, Sosnowiecki Szpital Miejski, SPZOZ w Myszkowie, Szpital nr 2 w Mysłowicach, Centrum Zdrowia w Mikołowie, SPZOZ w Lublińcu, ZOZ w Kłobucku, Szpital w Pyskowicach, Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach, Szpital Śląski w Cieszynie, Szpital Murcki w Katowicach, Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie, Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej.

Zgodnie ze statutem Związku, członkowie ZSPWŚ to wyłącznie te jednostki, których organem tworzącym jest powiatowa jednostka samorządu terytorialnego lub spółka, w której większość udziałów lub akcji należy do powiatowej jednostki samorządu terytorialnego.

Autor: Anna Gumułka (PAP)

Czytaj więcej