Czytasz: Szlachetny dar z ludzkiego ciała

Szlachetny dar z ludzkiego ciała

Dziś uroczyście pochowano osoby, które przekazały ciała na rzecz nauki Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu.

Niezwykła uroczystość odbyła się dziś (3 czerwca 2017 r.) na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Studenci i pracownicy uczelni pożegnali 28 zmarłych osób, które przekazały  swoje ciała na potrzeby nauki.

- Zapewne zadawane wielokrotnie pytanie, jakimi motywami kierowali się Darczyńcy podejmując tę decyzję pozostanie w wielu przypadkach bez odpowiedzi. My wiemy, że postąpili szlachetnie. Dali siebie dla poznania ludzkiego ciała, zgłębienia jego tajemnic, bez których podstawowe nauki medyczne nie mogłyby się doskonalić i rozwijać – powiedział  prof. Grzegorz Bajor, kierownik Katedry Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Na SUM podobny pochówek odbywa się od 14 lat pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci I roku kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i uczą się do egzaminu.

 

- Pierwsze zajęcia z anatomii to niebywały szok. Nic nie potrafi oddać tej atmosfery w prosektorium, żaden atlas nie potrafi przedstawić tego, co tak naprawdę kryje ludzkie ciało – przyznaje studentka I roku medycyny Aleksandra Zimnoch. -  Dzięki tym zajęciom mogliśmy się nauczyć szacunku dla ciała ludzkiego i odpowiedniego sposobu obchodzenia się z nim. Ci niezwykli ludzie, których dziś żegnamy, oddali swoje ciała dla nauki, abyśmy w przyszłości stali się dobrymi lekarzami - dodała.

W dzień pożegnania donatorów studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i stają przy urnach. W ten sposób okazują wdzięczność za najpiękniejszy dar, jaki im ofiarowano. Ciało człowieka jest bowiem najwspanialszym i niezastąpionym atlasem anatomii,  bez którego niemożliwością jest wykształcenie dobrego lekarza.

- Żyjemy w czasach wielu nowoczesnych multimedialnych technologii, jednak cały czas nie ma lepszej możliwości  nauki anatomii czy chirurgii niż właśnie  nauka na ludzkim ciele. Dzięki heroizmowi darczyńców początkujący chirurdzy mogą nauczyć się jak trzymać skalpel, po to by później jak najlepiej służyć żywym. Nie byłoby  przeszczepu twarzy, którego dokonano w Centrum Onkologii w Gliwicach bez możliwości wcześniejszego opracowania tej techniki operacyjnej na ludzkich ciałach. Za to wszystko chciałbym  dziś podziękować – podkreślił prof. Tomasz Szczepański, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Program Świadomej Donacji Zwłok na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach został wprowadzony w 2003 r. jako pierwszy w Polsce. Obecnie Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej SUM posiada ponad 1600  potwierdzonych notarialnie aktów od osób, których wolą jest przekazanie po śmierci ciała dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

Czytaj więcej