Czytasz: Szkoda siedzieć w domu. Feryjne atrakcje czekają!

Szkoda siedzieć w domu. Feryjne atrakcje czekają!

Muzea, teatry, warsztaty, seanse filmowe. W tym roku, w ferie nie będziemy narzekać na nudę.

W tym roku dwutygodniowy okres ferii zimowych w naszym regionie rozpoczyna się 29 stycznia, a tak naprawdę zaczął się już dziś. Dla wielu młodych będzie to okazja do wypoczynku i spędzenia wolnego czasu  zgodnie z własnymi upodobaniami. Część osób wyjedzie za granicę, ale dla tych, którzy zostaną w woj. śląskim przygotowaliśmy kilka propozycji. Oferta wydarzeń  i atrakcji oferowanych przez muzea, ośrodki miejskie czy kina  jest naprawdę szeroka. 

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie na ferie przygotowało serię warsztatów. Pierwsze z nich zainspirowane są wystawą czasową „Zwrotnica. Początki neoawangardy na Śląsku” i będą się odbywały w siedzibie muzeum przy alei  W. Korfantego 3, od wtorku do piątku, o godzinie 10:00 i 12:00. Koszt to 7 zł od uczestnika.

Przy ul. T. Dobrowolskiego 1, od wtorku do piątku, od godziny 11:00 istnieje możliwość skorzystania z warsztatów twórczych. Można też zwiedzić muzeum. Koszt zwiedzania to 12 zł. Same warsztaty będą kosztowały 7 zł.

Muzeum przewidziało także atrakcje dla rodzin. Rodzice z dziećmi będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach na wystawie czasowej „Zaczęło się od ziarna”,  odbywającej się w każdą feryjną środę (31 stycznia, 7 lutego) o godzinie 11:00. Warsztaty będą prowadzone przez kuratorkę wystawy Agatę Sady. 

Na wszystkie zajęcia  trzeba się zapisać, przy czym obowiązuje limit 25 osób na każdy z poszczególnych warsztatów. Zapisywać można się pod adresem: edukacja@muzeumslaskie.pl lub tel. 32 213 08 36

Silesia Film

Jak co roku, w kinach Instytucji Filmowej SILESIA FILM  będą się odbywały seanse dla najmłodszych, w ramach zimowych ferii w województwie śląskim. Projekcje będą wyświetlane w kinach Kosmos, Janosik i kinoteatrze Rialto, w terminie 29.01 – 6.02.

Podczas tegorocznych ferii kino Kosmos zaprasza na cykl pokazów dla młodego widza „Zimowa przygoda”. W programie znalazły się cztery specjalnie dobrane europejskie produkcje: dwie animacje "Ernest i Celestyna", które powstały na podstawie słynnej serii książeczek dla młodych czytelników Hokus pokus Albercie Albertsonie oraz dwie fabuły: opowieść o Adamie, który odkrywa, że jest potomkiem legendarnego Yeti, czyli film "Mała wielka stopa" i historia o Alfim, małym wilkołaku. Na koniec cyklu seansów, 6 lutego, o godz. 17.30 odbędzie się retransmisja spektaklu "Piotruś Pan", opartego o słynną powieść Sir Jamesa Matthew Barrie’go. Przed każdym z seansów  zaplanowano spotkania z gośćmi ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Górnośląskiego Parku Etnograficznego czy też z Filharmonii Śląskiej. Wszystkie filmy są dubbingowane. Spektakl prezentowany jest z polskimi napisami. Bilety można nabyć w kasach poszczególnych kin, lub przez internet.

Muzeum Górnośląskie

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu proponuje najmłodszym warsztaty artystyczne, w trakcie których dzieci w formie zabawy będą mogły poszerzyć swoją wiedzę z zakresu sztuki, archeologii, przyrody i etnografii.

Tematyka zajęć odbywających się przez całe ferie dobrana jest pod kątem pobudzania  różnorodnych bodźców. Pierwszy tydzień to w głównej mierze zajęcia artystyczne. Dzieci przygotują mozaikę, będą malować piaskiem, wezmą udział w przedstawieniu teatralnym inspirowanym obrazem z Galerii Malarstwa Polskiego, wykonają własny instrument szamana, a podczas zajęć filmowych poznają zwyczaje karnawałowe swoich pradziadków. Drugi tydzień zdominuje tematyka przyrodnicza w formie gier detektywistycznych i zabaw z papieroplastyką. Nie zabraknie też zajęć plastycznych w Galerii Malarstwa Polskiego oraz warsztatów z archeodizajnu. W drugim tygodniu ferii zimowych także odbędą się zajęcia filmowe pt. „Mediokreator etnograficzny”.

Tyska Galeria Sportu

1 i 8 lutego, w godzinach 11:00-12:00 Tyska Galeria Sportu zaprasza na zajęcia, podczas których dzieci będą miały okazję poznać historię i znaczenie najważniejszych symboli olimpijskich, a także różne konkurencje sportowe rozgrywane na igrzyskach. Na zakończenie wezmą udział w plastyczno-edukacyjnych warsztatach. Zajęcia są bezpłatne i są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zapisywać się można u Doroty Kordys, pod numerem telefonu: 515 717 430 i adresem e-mail: d.kordys@tgs.tychy.pl

Teatr Rozrywki

Przez okres trwania ferii zimowych Teatr Rozrywki w Chorzowie będzie wystawiał dwa spektakle dla młodszych widzów. Jednym z nich jest „Bajka o małym złomiarzu" opowiadająca o małym Achimie, który postanowił przegonić z domu biedę. Chłopiec postanawia wyruszyć na poszukiwanie tytułowego złomu, aby pomóc swoim rodzicom. Spektakl poruszać będzie tematykę wartości takich jak przyjaźń, mówienie prawdy czy miłość.

21 lutego natomiast o godzinie 10:00 i 12:00 na deskach Teatru Rozrywki będziemy mogli zobaczyć gościnny występ grupy z Teatru Banialuka w Bielska-Białej. Spektakl pt. „Księga Dżungli” opowie nam historię Alicji-nienagannej córki zdyscyplinowanych i rozsądnych rodziców, która za sprawą tytułowej "Księgi dżungli" Kiplinga, zupełnie niespodziewanie zostaje wciągnięta do dzikiego i surowego świata zwierząt. 

Jak mówią twórcy o spektaklu:

„Dziewczynka na swojej drodze spotka wiele istot, z którymi będzie musiała się zmierzyć lub je oswoić, jednak najważniejszą walkę stoczy sama ze sobą: ze swoimi obawami i strachem, a także niepewnością i niezdecydowaniem”.

Stadion Śląski

Jeżeli ktoś preferuje aktywną formę wypoczynku, to dobrym wyborem może być feryjna oferta Stadionu Śląskiego. Zajęcia sportowe, rekreacyjne, plastyczne, konkursy z nagrodami, speed-ball, a także możliwość zwiedzania obiektu-takie atrakcje czekają na uczestników w tym roku. Zajęcia są przewidziane dla dzieci i młodzieży od 6-16 lat i będą się odbywały w godzinach 10:00 do 13:00. Wszystkie atrakcje w tym czasie są bezpłatne.

Giganci programowania 

Kilka dni po zakończeniu ferii warto zainteresować się bezpłatnymi warsztatami z programowania, które odbywać się będą 17 lutego w Katowicach, w budynku przy ul. Kopernika 26 i Gliwicach, w placówce przy ul. Zwycięstwa 36.  Warsztaty „Koduj z Gigantami”  promują ideę nauki programowania wśród dzieci i młodzieży i mają na celu umożliwić zapoznanie się z technikami kodowania i narzędziami programistycznymi oraz nowymi technologiami.

Ferie zimowe w woj. śląskim w tym roku potrwają od 29 stycznia do 11 lutego.

Czytaj więcej