Czytasz: Stylowa Biedronka? Taką zbudują w Zagłębiu

Stylowa Biedronka? Taką zbudują w Zagłębiu

Na charakterystyczny żółty blaszak władze miasta powiedziały: „nie!”. Skutek? Market, który powstanie w Czeladzi będzie wyjątkowy. Z ceglaną elewacją i oknami zakończonymi łukiem.

Jedziemy ulicą Dehnelów. Z prawej strony mijamy słynne czeladzkie termy rzymskie. Droga przechodzi w łuk, który kilkadziesiąt metrów dalej skręca w prawo. To właśnie w tych okolicach, niebawem rozpocząć się ma budowa nietypowego marketu. Nietypowego, bo tak zdecydowały władze miasta.

- Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na działalność handlowo-usługową w tym miejscu, zdajemy sobie jednak sprawę z jego zabytkowego, poprzemysłowego charakteru. Nie chcemy tu żadnego żółtego straszydła - mówi Tomasz Michałek z biura prasowego czeladzkiego magistratu.

Nowa Biedronka w Czeladzi - wizualizacje (fot. mat. pras.):

Biedronka w Czeladzi - Market w doborowym towarzystwie

Jak w takim razie wyglądać będzie nowa czeladzka Biedronka? - Będzie wpisywała się w przestrzeń dookoła – zapewnia Michałek. Dookoła mamy zaś m.in. niedawno zrewitalizowany ceglany budynek Galerii „Elektrownia”, czeladzkie muzeum „Saturn”, które gości w zabytkowym budynku przypominającym dworek i Termy Rzymskie w gmachu z kolumnami, gdzie niegdyś siedzibę miała dyrekcja fedrującej tu kopalni. Jakie elementy okolicznej architektury postindustrialnej wykorzysta budowniczy marketu?

Biedronka w Czeladzi - Stylowa cegła, beton i okna w łuk

O szczegółach dotyczących wyglądu nowej Biedronki w Czeladzi z inwestorem rozmawiał sam burmistrz Zbigniew Szaleniec.

- Od razu uspokajam, nowy pawilon handlowy nawiąże swoim wyglądem do obecnych obiektów pokopalnianych i będzie stanowił integralną część całości zagospodarowania terenu byłej kopalni Saturn - zapewnia burmistrz.

Zdradza: - Od inwestora otrzymaliśmy do zatwierdzenia proponowane wizualizacje projektowanego obiektu. Widoczne są łuki na elewacji przypominające okna z Galerii Elektrownia, a całość będzie z cegły i szarego betonu.

Market może wpisywać się w krajobraz

Czeladzka Biedronka nie będzie pierwszą nietypową inwestycją spółki Jeronimo Martins Polska. Market w Białce Tatrzańskiej wpisuje się w górski krajobraz, w efekcie czego zakupy zrobić można w drewnianej chacie. Z kolei jedna z warszawskich Biedronek ma elegancką czarną elewację.

- Każdorazowo staramy się dopasować format i wygląd naszych sklepów do miejsca, w którym powstają – przekonuje nas biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.

Podaje przykłady. - W naszym toruńskim sklepie na Starym Mieście odsłonięte zostały fragmenty zabytkowej posadzki, muru z elementami gotyckimi oraz freski niegdyś ukryte pod warstwami tynku i płyt gipsowych, w Krakowie zostały zachowane historyczne meble oraz odtworzono posadzkę na wzór oryginalnej, a w Zielonej Górze – zgodnie z zaleceniami konserwatora – cała elewacja sklepu została zachowana w oryginalnym kolorze, natomiast logo Biedronki wykonano w postaci odlewu z brązu – wyliczają pracownicy spółki.

Czytaj więcej