Czytasz: Na którą nogę zakłada się podwiązkę na studniówkę?

Na którą nogę zakłada się podwiązkę na studniówkę?

Rzecz o studniówkowym przesądzie.

Styczeń i luty to tradycyjny czas studniówek. Związane z nimi jest całe mnóstwo przesądów, które to mają zapewnić maturzystom szczęście podczas egzaminów. Część z nich związana jest z kobiecą garderobą.

Na którą nogę zakłada się podwiązkę na studniówkę?

Według tradycji, dziewczyny na studniówkę powinny założyć czerwoną bieliznę. Czerwone figi na studniówce mają przynieść szczęście, po balu nie należy ich zakładać aż do dnia matury. Kolejną rzeczą jest podwiązka, równie chętnie ubierana na studniówki przez płeć piękną. Czerwona podwiązka, zgodnie z przesądem, musi zostać założona na lewą nogę, po stronie serca. W przeciwnym wypadku mogłaby przynieść pecha.

Czerwone podwiązki na studniówkę:

Na którą nogę zakłada się podwiązkę na maturę? 

Jak wyżej. Aby wyeliminować ryzyko pecha, podobnie jak w przypadku studniówek, należy założyć podwiązkę na lewą nogę.

Na którą nogę zakłada się podwiązkę na ślub? 

Symbolika podwiązki ślubnej jest nieco bardziej skomplikowana, niż ma się to w przypadku modelu studniówkowego. Owszem, podobnie jak w tamtym przypadku, panna młoda zakłada podwiązkę na lewą nogę, ale...

Przesąd związany z podwiązką ślubną mówi, że pan młody podczas nocy poślubnej powinien ją zdjąć z nogi panny młodej i to najlepiej bez użycia rąk, co ma być gwarancją udanego pożycia.

Niebieskie podwiązki na ślub:

Inny jest również kolor podwiązki ślubnej. Jako, że "coś niebieskiego" ma zapewnić udane małżeństwo, panie często wybierają właśnie tę barwę. Ma to być również (a może - przede wszystkim) gwarancją wierności wybranka. Często jednak pojawiają się na ślubnych nogach podwiązki w kolorze białym i ecru. 

Kto kupuje podwiązkę pannie młodej?

Również takie pytanie się pojawia, choć nie ma związku z żadnym z przesądów. Zgodności w tej kwestii jednak nie ma. Może to zrobić świadkowa, ale do jej obowiązków należy przede wszystkim założenie podwiązki pannie młodej. Może to zrobić sama przyszła żona lub ktoś z rodziny.

Czytaj więcej