Czytasz: Studenci architektury wyróżnieni w międzynarodowym konkursie!

Studenci architektury wyróżnieni w międzynarodowym konkursie!

Projekt "Zero" z Politechniki Śląskiej.

Katarzyna Ponińska oraz Paweł Pacak z Wydziału Architektury  Politechniki Śląskiej zaprojektowali obserwatorium krajobrazowe w Turcji i zdobyli wyróżnienie! Studenci wzięli udział w międzynarodowym konkursie organizacji reTHINKING Competitions, mierząc się z młodymi architektami z całego świata.

Celem konkursu było zaprojektowanie obserwatorium krajobrazowego, które miałoby zostać zlokalizowane w Pamukkale w Turcji. Znajduje się tam jedna z największych atrakcji turystycznych kraju – wapienne baseny powstałe na zboczu góry, wypełnione wodami termalnymi. Ze względu na swoją unikatowość i olbrzymią wartość teren ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Piękno tego miejsca zostało docenione dopiero niedawno. Przez lata człowiek ingerował w naturalny krajobraz. Widoczna do dziś, wydrążona w zboczu droga, obecnie zagospodarowana sztucznymi basenami, jest jedyną ścieżką zwiedzania tego miejsca. Koncepcją studentów było przywrócenie naturalnego wyglądu terenu, jednocześnie pozwalając turystom eksplorować każdy zakątek.

– Stworzyliśmy kule wypełnione helem, które niwelowałyby nacisk człowieka na delikatne i kruche struktury wapienne. Wyzerowany ciężar zwiedzającego pozwala na swobodne poruszanie się po wzgórzu w bezpieczny sposób dla natury. Dzięki temu można obserwować, jak silna jest natura i w jak niezwykły sposób może się odradzać – opowiada Paweł Pacak.

Projekt młodych architektów z Politechniki Śląskiej pt. „Zero” zdobył uznanie jury i znalazł się wśród czternastu najlepszych prac nadesłanych z całego świata.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zdobyć wyróżnienie. Koncepcja powstała dosyć szybko, ale byliśmy przekonani, że jest to dobra i ciekawa odpowiedź na temat, dlatego cieszymy się, że zostaliśmy docenieni. Pracowaliśmy ciężko, ale w luźnej atmosferze i chyba to spowodowało, że udało nam się stworzyć coś ciekawego – podkreślają nagrodzeni studenci.

Czytaj więcej