Czytasz: Strzelnica w każdym powiecie. Sejm przyjął nowelizację

Strzelnica w każdym powiecie. Sejm przyjął nowelizację

"W latach dwutysięcznych" zamknięto w Polsce 61 strzelnic. Obecnie działają 52 takie obiekty.

Sejm przyjął w czwartek nowelę ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która wprowadza przepisy dające MON możliwość wspierania dotacjami samorządów, które podejmą się budowy lub remontu strzelnic.

Za przyjęciem ustawy głosowało 267 posłów, 153 było przeciw, trzy osoby wstrzymały się od głosu. Wcześniej większość sejmowa odrzuciła poprawki opozycji.

- Mamy szanse przegłosować dobrą zmianę w prawie, która spowoduje, że stworzymy możliwość dotowania samorządów, które będą zainteresowane budową strzelnic - wskazywał przed głosowaniem wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

W jego ocenie, uchwalenie projektowanych zmian, wpłynie na rozwój sportów strzeleckich, a także stworzy lepsze warunki do ćwiczeń wojsku i służbom mundurowym.

- Ta ustawa jest potrzebna i samorządom i organizacjom proobronnym - dodał.

Odpowiadając na pytania posłów, Dworczyk poinformował, że "w latach dwutysięcznych" zamknięto w Polsce 61 strzelnic. Dodał, że obecnie działają 52 takie obiekty.

Zgodnie z ustawą, jednostki samorządu terytorialnego będą mogły otrzymywać dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej na budowę i remonty strzelnic oraz rozwijanie sportu strzeleckiego, w szczególności wśród dzieci i młodzieży oraz organizacji proobronnych. JST będą mogły ubiegać się także o środki na budowę i remonty pomników upamiętniających "tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego".

Komisje obrony narodowej oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej rekomendowały przyjęcie projektu ustawy.

autor: Maciej Zubel

Czytaj więcej