Czytasz: Strajku nie będzie! Związkowcy dogadali się z PGG

Strajku nie będzie! Związkowcy dogadali się z PGG

Górnicy otrzymają średnio po 30 zł podwyżki do każdej dniówki

Wczoraj około godz. 16:00 udało się podpisać porozumienie płacowe związkowców z Polską Grupą Górniczą. Podpisane porozumienie kończy tym samym spór zbiorowy w spółce.

- To sukces! Jest porozumienie w Polskiej Grupie Górniczej. Uda się uniknąć strajku i protestów, na które nikt nie miał ochoty. Górnicy pokazali, że potrafią walczyć o swoje. Bez strajków, bez protestów i narażania firmy na straty wywalczyli podwyżki, jakich inni mogą im tylko pozazdrościć - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80".

- Porozumienie przewiduje gwarantowane dopłaty do dniówek. Wynika z tego miesięczny przyrost wynagrodzeń na poziomie grubo ponad 600 zł brutto dla dwóch najwyższych grup zatrudnienia. Oznacza to również znaczące podwyżki dla przeróbki i administracji. Porozumienie przywraca również „czternastkę”. To również jest sukces, bo jeszcze niedawno nie wiadomo było czy "czternastka" wróci, a niektórzy chcieli ją całkowicie odebrać górnikom - dodaje Ziętek.

Dla pracowników przewidziano następujące dopłaty do dniówek:

32 zł – dla pracowników zatrudnionych pod ziemią w wyrobiskach
30 zł – dla pozostałych pracowników zatrudnionych pod ziemią
28 zł – dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla
18 zł – dla pozostałych pracowników powierzchni

Wraca czternastka

Porozumienie przywraca również czternastkę. Za rok 2018 wszyscy dostaną ją w pełnym wymiarze. Na wniosek pracownika czternastka za 2018 rok może być wypłacona wcześniej w kwartalnych ratach.

W przyszłym roku 85 proc. czternastki będzie wypłacane wszystkim bez względu na wyniki. 15 proc. będzie ruchome, wypłacane w taki sposób, że kopalnie wykonujące zadanie będą mogły otrzymać nawet 30 proc. więcej, co oznacza, że część kopalń, będą mogły ją otrzymać w wymiarze od 100 do 115 proc.

Czytaj więcej