Czytasz: Rekordowe składki za OC w 2017 roku

Rekordowe składki za OC w 2017 roku

W tym roku wzrosną o nawet 30% składki za ubezpieczenia OC. Zwyżki dotkną głównie młodych kierowców. Sprawdź, jak uniknąć podwyżek!

AKTUALIZACJA: Jak zahamować wzrost OC?

2017 rok przyniesie sporo zmian, dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia OC. Według kalkulacji, dokonanych przez Jakuba Biernackiego, agenta ubezpieczeniowego z Tarnowskich Gór, wynika, że tegoroczne podwyżki mogą wynieść do 20-30%.

AKTUALIZACJA: Podwyżki OC za wysokie? UOKiK je zbada

 

CZYTAJ KONIECZNIE: 21-latek z seicento zapłaci gigantyczne OC

- W najgorszej sytuacji są osoby młode, bez zniżek lub te, które mają na swoim koncie dużą ilość stłuczek — wyjaśnia Biernacki.

Według powyższych symulacji największa zwyżka dotknie 54-letnią właścicielkę fiata i 29-letniego współwłaściciela. Biorąc pod uwagę składkę OC za styczeń 2016 oraz tegoroczną składkę OC, to na samym ubezpieczeniu kalkuluje się wzrost składki OC aż o 220 złotych.

Ciekawym przypadkiem jest również wysokość składki dla forda z 2012 roku, w którym jest dwóch właścicieli pojazdu oraz jeden, 26-letni użytkownik. Za pełen pakiet OC, AC, NW Assistance Szyby składka za ubezpieczenie wynosi na dziś 2606 złotych. Gdyby wykreślić młodego użytkownika pojazdu, to składka spadłaby do 1950 złotych. Ten przypadek doskonale pokazuje, jaka jest podwyżka za młodego kierowcę.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawdź ile zapłacisz. OC zależy od twojego zawodu

 

DLACZEGO SKŁADKI OC ROSNĄ?

Istnieje wiele czynników, od których zależy wysokość ubezpieczenia OC. Jednym z nich, zdaniem Biernackiego, jest fakt wzrostu kwot odszkodowań. Po drugie, coraz więcej osób oraz firm chce, aby naprawy były dokonywane na częściach oryginalnych. Ponadto, wzrasta liczba stłuczek, w których są osoby poszkodowane. Bardzo często spowodowane są przez uderzenie od tyłu, czyli tzw. „karkówki”.

- Za „karkówki” firmy odszkodowawcze są w stanie wyciągnąć kilka tysięcy złotych za to, że boli szyja, głowa etc. Szkody osobowe powodują wzrost wypłat, przez co towarzystwa są coraz mniej rentowne.

Wpływ na wzrost składek OC ma również drożejąca infrastruktura drogowa.

- Szkody w barierkach, chodnikach, ekranach dźwiękochłonnych, czy barierach energochłonnych powinny być pokrywane przez OC sprawcy. Stąd ma to wpływ na kwotę ubezpieczenia - dodaje Biernacki.

Od początku 2017 r. obowiązywać będą rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące zadośćuczynień, które mają „wyjść naprzeciw potrzebie zapewnienia przewidywalności w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej, z uwagi na fakt, że przepisy prawa nie zawierają żadnych kryteriów, jakimi należy kierować się przy określaniu (miarkowaniu) wysokości zadośćuczynienia”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czarne skrzynki w samochodach?

Według twórców rekomendacji, zakłady ubezpieczeń nie prezentują jednolitego podejścia do katalogu okoliczności, jakie powinny być brane pod uwagę przy ocenie szkód. Dochodzi do rozbieżności przy przyznawaniu zadośćuczynienia oraz dysproporcji pomiędzy wypłacanymi przez zakłady ubezpieczeń kwotami zadośćuczynienia.

CO ZROBIĆ, BY ZAPŁACIĆ MNIEJsze składki OC?

Monitoring jazdy kierowcy, wgląd ubezpieczycieli w policyjną bazę wykroczeń drogowych, zwiększenie cen polis dla szkodowych kierowców to zdaniem Aleksandra Daszewskiego, radcy prawnego z biura Rzecznika Finansowego , sposób na zahamowanie wzrostu cen OC/AC.

Pierwsze z rozwiązań, czyli monitorowanie stylu jazdy już od tego roku wprowadza Link4.

- Kierowcy ubezpieczeni w Link4, którzy skorzystają ze specjalnej aplikacji na telefon monitorującej ich styl jazdy, będą mogli otrzymać dodatkową zniżkę do 30 proc. w ubezpieczeniu komunikacyjnym — poinformowała PAP prezes Link4 Agnieszka Wrońska.

Z kolei w opinii Biernackiego, wysokie stawki za składki OC można obniżyć dwoma sposobami. Pierwszy z nich polega na utworzeniu współwłasności pojazdu z osobami, które posiadają pełne zniżki. Drugi sposób to kupno samochodu z małą pojemnością silnika.

Ubezpieczenie oc - SPRAWDŹ SWOJĄ HISTORIĘ

Ponadto, na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, możemy za darmo sprawdzić swoją historię ubezpieczeniową do 5 lat wstecz. Dane z historii mają wpływ na wysokość składek OC. Na stronie możemy zweryfikować, czy nasza historia jest kompletna i nie posiada żadnych błędów. Aktualnie w bazie znajdują się rekordy o aktywnych umowach ubezpieczenia OC dla ponad 21 mln pojazdów oraz ponad 300 mln rekordów o umowach z poprzednich lat.

OBOWIĄZKOWE OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Musi je posiadać każdy właściciel (posiadacz) samochodu osobowego, ciężarówki, motocykla, motoroweru, ciągnika siodłowego, quada, przyczepy itp. tak długo, jak pojazd ten jest zarejestrowany. Gdy spowoduje wypadek, to właśnie z tej polisy wypłacane jest świadczenie poszkodowanym. Polisa OC chroni zatem właściciela pojazdu przed finansowymi roszczeniami poszkodowanych, spowodowanego jego pojazdem. Z drugiej strony OC pozwala ofiarom takiego wypadku otrzymać odszkodowanie bez konieczności dochodzenia roszczenia bezpośrednio od sprawcy wypadku.