Czytasz: Bytom inwestuje w sport
Pięć firm chce zmodernizować bytomski stadion. Po udanej przemianie na stadionie będzie można rozgrywać mecze ekstraklasy.

Jak informują władze spółki Bytomski Sport, pięć firm złożyło oferty na rewitalizację stadionu przy ul. Olimpijskiej. Tylko dwie spośród wszystkich propozycji mieszczą się w kwocie przeznaczonej na realizacje inwestycji. 

Najniższą ofertę zgłosiła katowicka firma „S-Print 2”. Za nieco ponad 32 mln zł chce unowocześnić stadion. Przetarg to dwumodułowej formule. Prace projektowe oraz ich wykonanie zrealizuje jadna firma, ta która wygra przetrag. Budowa powinna zająć 26 miesięcy i nie kosztować więcej niż 35 mln. 

- Cieszę się, że wpłynęło tak wiele ofert i liczę na to, że będziemy je mogli jak najszybciej sprawdzić i ocenić. (...) chcemy przystąpić do wyboru najkorzystniejszej oferty i podpisać umowę z wykonawcą - komentuje Jakub Snochowski, prezes zarządu Bytomskiego Sportu.

co nowego?

Modernizacja stadionu im. E. Szymkowiaka w Bytomiu zakłada budowę trzech trybun wraz z zadaszeniem na około 8 000 miejsc siedzących, a w tym 500 miejsc VIP. Udoskonalenie obiekt związane jest z wymogami postawionymi przez PZPN. Po udanej przemianie na stadionie będzie można rozgrywać mecze ekstraklasy. Podczas remontu wprowadzone również zostaną udogodnienia dla widzów niepełnosprawnych. Ponad to, pod południową trybuną stworzone zostanie zaplecze meczowe. 

- Dla uzyskania oszczędności, planujemy pozostawić istniejące oświetlenie stadionu oraz podgrzewaną płytę boiska, ponieważ te elementy zostały zmodernizowane stosunkowo niedawno i do dnia dzisiejszego dobrze spełniają swoją funkcję – wyjaśnia Snochowski.

Ostatnie renowacje wykonywano w 2007 i 2008. Od tego czasu płyta boiska to 105 x 78 metrów.

Boisko i hala

Modernizacja stadionu to jedna z trzech prac, które kordynuje Bytomski Sport. W planach mają również budowę hali sportowej. W nowym obiekcie mają powstać dwie tafle lodowe. Jedna z nich ma zostać otoczona widownią na 2500 osób. Wielofuncyjna hala to również: ogólnodostępny basen spełniający wymogi do uprawiania piłki wodnej, sauny, odnowa biologiczna i sklepy. Inwestycja ma wynieść 70 mln zł. Dodatkowo rozbudowane zostaną również boiska treningowe. Plany zakładają powstanie 4 boisk treningowych – dwóch z trawą naturalną i dwóch ze sztuczną nawierzchnią.  

Wszystkie pracy mają zakończyć się w 2019 roku. Ich całkowity koszt to 115 mln zł. 

 Źródło: ks.poloniabytom.com.pl

Czytaj więcej