Czytasz: Spór o nazwę metropolii
Nazwa "Silesia" może przekreślić szanse na powstanie metropolii z miastem Sosnowiec. Jej zdecydowanym przeciwnikiem jest prezydent Arkadiusz Chęciński.

Zakończono konsultacje ws. utworzenia Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. W poniedziałek prezydenci i burmistrzowie 41 gmin mają spotkać się w Sali Sejmu Śląskiego, żeby złożyć uroczysty podpis pod uchwałą ws. utworzenia związku metropolitalnego. W tym gronie może zabraknąć prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. 

- Chodzi o tożsamość zagłębiowską. Taka była uzgodniona nazwa wcześniej. Oczekujemy respektowania nazwy GZM - mówi Rafał Łysy z Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Za nazwą "Silesia" przemawiać miała jej rozpoznawalność i łatwość wypromowania. "GZM" niewiele mówi. Jednak stanowisko ratusza w Sosnowcu jest zdecydowane. 

- Nazwa jest tak samo dobra jak marka, która za nią stoi. Zyskuje na znaczeniu, jeżeli marka jest silna. Przykładem jest WOŚP. Kiedy powstawała Wielka Orkiestra, ta nazwa nikomu nic nie mówiła - podkreślają na Zwycięstwa.

Głos z Młyńskiej

O nazwie zdecyduje w poniedziałek Rada Miasta Katowice. W projekcie uchwały umieszczono nazwę Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia „Silesia” oraz nazwa skrótowa „Metropolia Silesia”.

- Wprowadzenie tych nazw było wynikiem licznych rozmów i konsultacji – m.in. z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego zaangażowanymi w opracowanie wniosku metropolitalnego oraz specjalistami od marketingu, którzy podkreślali, że chcąc zaznaczyć swoją obecność na rynku europejskim powinniśmy mieć prostą, krótką nazwę - czytamy w oświadczeniu Marcina Krupy, prezydenta miasta Katowice.

Jak podkreśla Marcin Krupa tylko jedna gmina jest przeciwna. Pozostałe czterdzieści zadeklarowały bezwarunkową chęć wejścia do metropolii.

- Zdaję sobie z tego sprawę, że jako prezydent stolicy powstającej metropolii mam obowiązek patrzeć na naszą wspólną przyszłość i wznieść się ponad tego typu podziały i animozje, które mogłyby przekreślić nasze wspólne, wieloletnie starania o utworzenie metropolii - pisze Marcin Krupa.

Prezydent Katowic zaznacza, że jeśli ceną tej dobrej współpracy jest usunięcie słowa „Silesia” z nazwy metropolii, złoży autopoprawkę do projektu uchwały, by nazwa powstającej metropolii brzmiała: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Dodatkowo jedna z komórek powstającej metropolii ma zostać ulokowana w Zagłębiu.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podkreśla, że najważniejsze jest teraz stworzenie struktur metropolii.

- Doprowadźmy do tego, żeby wszystkie zadania, które ustawa nakłada na metropolię wdrożyć i skupić samorządy wokół umocnienia regionu. Chcemy, żeby dzięki metropolii był konkurecyjny w stosunku do miast europejskich - mówi Małgorzata Mańka-Szulik

 

Czytaj więcej