Czytasz: Solaria od lat 18
Powód: ryzyko czerniaka zbyt wielkie. Solarium wkrótce jak alkohol: tylko dla pełnoletnich

Prezydent skierował pod obrady Sejmu projekt ustawy, która ograniczy dostęp do solariów nastolatkom.

- U osób poniżej 18. roku życia korzystanie z łóżek samoopalających zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 55 proc. - mówi dla Silesion.pl dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, dermatolog, wenerolog z Katowic, ekspert Akademii Czerniaka.

Zdaniem katowickiej lekarki, która wraz z innymi lekarzami z Akademii Czerniaka przekonywała do tego posłów Sejmowej Komisji Zdrowia, emocje związane z tą ustawą powinny być tylko pozytywne.

- Działamy absolutnie na korzyść naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Brzmi to patetycznie, ale korzystanie z solariów jest niebezpieczne dla skóry, a okazuje się, że czyni to prawie połowa nastolatków w Europie, również w Polsce - tłumaczy dr Kamińska-Winciorek.

Czerniak to niezwykle złośliwy nowotwór skóry, widoczny na skórze. Związany jest głównie z opalaniem, zarówno  w solarium jak i na słoncu.

- Solaria są bardzej szkodliwe niż słońce, dlatego że po pierwsze korzystamy z nich w sposób niekontrolowany, po drugie najczęściej w okresie jesienno-zimowym, wtedy kiedy nasza skóra kompletnie nie jest przystosowana do promieniowania słonecznego - tłumaczy dr Kamińska-Wiciorek.

Co roku lekarze notują w Polsce ok. 2500-3000 nowych zachorowań na czerniaka. Pod względem rosnącej liczby zachorowań to pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet.

Czerniak wywodzi się z melanocytów –komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.

Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na wyleczenie aż 80 proc. chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry. W tym około 2500-3000 stanowią zachorowania na czerniaki, liczba ta podwaja się co 10 lat.

Akademia Czerniaka, utworzona po to, by zmienić te alarmujące statystyki, stanowi sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.  Powstała z inicjatywy środowiska medycznego i pacjentów, a jej głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie czerniaka. Popularyzując wiedzę o tym nowotworze, przyczynia się m.in. do upowszechnienia skutecznych metod profilaktyki. 

Czytaj więcej