Czytasz: Smog nie znika
01:55
Postępów prac nad uchwałą antysmogową jeszcze nie widać. Zegar tyka. Konsultacje oficjalnie trwają. Posłowie PO przedstawiają swoją propozycję ustawy antysmogowej.

Minął tydzień od ogłoszenia w Sejmiku założeń uchwały antysmogowej. W poniedziałek normy jakości powietrza były ponownie przekroczone. Głównie w Katowicach, Tychach, Bielsku i Częstochowie. W Małopolsce procedura konsultacyjna została zakończona. O to, jak sytuacja wygląda w naszym regionie zapytaliśmy Wojciecha Saługę.

Musimy zaczerpnąć informacji od samorządowców, ale także mieszkańców na temat tego czy to jest dla nich dobre, akceptowalne. Ma potrwać to 30 dni. Potem będziemy to zbierać i analizować. Jeżeli, to z czym wyszliśmy, to co zaproponowaliśmy w większości będzie akceptowane, to idziemy na Sejmik i myślę w marcu bylibyśmy gotowi do przyjęcia odpowiedniej uchwały. Jesteśmy dobrej myśli, jeśli chodzi o przepisy. Co do powietrza, to złej. Wciąż dużo jeszcze przed nami.

Realnie jednak nie dzieje się nic. Dokumenty zostały przesłane. I jak mówi sam marszałek ktoś to musi przeanalizować, przeczytać, zastanowić się i odesłać. Zapewnia jednocześnie, że świadomość wagi problemów wśród prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin województwa śląskiego rośnie. Coraz więcej samorządów podejmuje walkę ze smogiem na własną rękę.

Stałe są też oczekiwania wobec działań rządu. Ten zapoznał się w miniony wtorek z propozycjami przygotowanymi przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Oczekujemy od rządu żeby zakazał sprzedaży paliw, które nie powinny być spalane w indywidualnych paleniskach: muły floty. Zakazać sprzedaży kotłów pozaklasowych. Zmiany w prawie budowlanym, które wymusi na ludziach przechodzenie na ekologiczne formy ogrzewania. - podsumowuje marszałek

PROPOZYCJA USTAWY PO 

Do propozycji rządu Beaty Szydło odnieśli się lokalni posłowie Platformy Obywatelskiej. Oczekują uchwalenia ustawy w oparciu o ich własny Krajowy Program Ochrony Powietrza, który przyjęli we wrześniu 2015 roku. Ważnym elementem tych regulacji miałoby być powiązanie budżetu na walkę z niską emisją z PKB.

Chcemy, by co roku było przeznaczane na ten cel 0,5% PKB. Chcemy także zaproponować rozwiązania prawne umożliwiające wsparcie rekompensujące polskim rodzinom wyższe koszty ekologicznego ogrzewania. Walka ze smogiem to zadanie dla wszystkich formacji politycznych, powietrzem nad Polską wszak oddychają tak samo wyborcy PiS jak i PO - mówiła posłanka Gabriela Lenartowicz

Wsparcie miałoby mieć charakter ulg podatkowych i dopłat w zróżnicowanej wysokości w zależności od rodzaju używanego medium lub paliwa. 

Czytaj więcej