Czytasz: Smog nie ma granic
Uchwała antysmogowa w przygotowaniu.

Do rozmowy o czystym powietrzu Jarosław Makowski, szef radnych PO w Sejmiku zaprosił marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę, wiceprezesa WFOŚ Rafała Adamusa, Monikę Pacę z partii Zieloni, Emilię Makówkę z partii Razem oraz Patryka Białasa, aktywistę i lidera akcji #czystepowietrze w Katowicach. Prezydenta Marcina Krupę będzie reprezentował Daniel Wolny, kierownik Referatu Zarządzania Energią Miasta Katowice.   

Zawsze takie debaty uczą, żeby słuchać ludzi. Każda władza, jeżeli uświadomi sobie, że nie ma monopolu na wiedzę, to na takich spotkaniach taką wiedzę buduje i zdobywa.
- Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego 

Marszałek zapowiedział powstanie uchwały antysmogowej, która ma objąć całe województwo. Jej zarys powinien pojawić się na początku 2017, ale konieczność uzgodnień ze 168 włodarzami gmin może znacząco opóźnić jej wdrożenie.
W przeciwieństwie do rozwiązań zaproponowanych przez Miasto Kraków, śląska uchwała ma opierać się na węglu.

Nie chcemy eliminować węgla, nie stać nas na eliminowanie węgla i wiemy, że węgiel można spalać inaczej w wielu miejscach na świecie.

Duże nadzieje na realne rozwiązania eliminiujące niską emisję ma Patryk Białas, lider akcji #czystepowietrze w Katowicach. Choć na sali padały głosy, że do likwidacji niskiej emisji nie da się doprowadzić procesami ewolucyjnymi, Białas podkreśla, że jako Katowicki Alarm Smogowy skupiają się na właśnie na edukacji. 

Doświadczenia naszych partnerów zagranicznych dowodzą, że to jest możliwe. Skoncentrowaliśmy nasze działania na dzieciach i na młodzieży. 
- Patryk Białas

Podkreśla również, że rośnie świadomość problemu wśród prezydentów i burmistrzów. Jakość powietrza wpływa na realną wartość gruntów. Wraz z ogłoszeniem raportu WHO w przeciagu 3 tygodni wartość nieruchomości w jednej gminie spadła o ponad 30%.

Daniel Wolny, kierownik Referatu Zarządzania Energią Miasta Katowice, zapowiedział, że od 1 stycznia 2018 roku rusza program 10x10, w ramach którego do 2028 roku miasto Katowice przeznaczy łącznie 100 milionów złotych na ograniczanie niskiej emisji. To w jego opinii czyni Katowice liderem walki o czyste powietrze.

Ubóstwo energetyczne.

Emilia Makówka z partii Razem podkreślała, że mamy do czyniena w Polsce z ogromnym poziomem ubóstwa energetycznego wynoszącym 20% wydatków rodziny. 

Monika Paca podkreślała, że nie powinno się tego problemu łączyć z opieką społeczna.

Wiceprezes WFOŚ Rafał Adamus podkreślał, że dzięki finansowaniu Funduszu co roku ok. 70 000 osób zyskuje ogrzewane z zielonej energii.

Cała niska emisja łącznie z wysoką odsuwana jest na bok. Energia potrzebna do ogrzania tych mieszkańców jest dana za darmo.

Fundusz kupuje "efekt ekologiczny" od inwestorów, przedsiębiorców, samorządów. 

Nie można planować przyszłości bez zdiagnozowania tego co tu i teraz. Ja jestem przeciwnikiem tezy, że jeśli ktoś ma wizje, to powinien iść do leakrza. Bez wizji nie da się modernizować miasta.
Miasto jest nasze.
- Jarosław Makowski