Czytasz: Śmierć Austriaka na komisariacie w Częstochowie. Nowe fakty!

Śmierć Austriaka na komisariacie w Częstochowie. Nowe fakty!

Co wydarzyło się w Częstochowie? Prokuratura umorzyła śledztwo

Prokuratura Okręgowa w Katowicach umorzyła śledztwo prowadzone w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji I w Częstochowie polegającego na nieprawidłowym przeprowadzeniu czynności związanych z zatrzymaniem obywatela Austrii oraz nieudzielenia mu pomocy w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego zatrzymanego i tym samym nieumyślnego spowodowaniu jego śmierci.

TRAFIŁ DO KOMISARIATU W CZĘSTOCHOWIE. TAM ZMARŁ

Jak informuje Marta Zawada-Dybek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach, podstawą umorzenia jest brak znamion przestępstwa.

OŚWIADCZENIE POLICJI W SPRAWIE ŚMIERCI OBYWATELA AUSTRII

W toku śledztwa ustalono, iż 27 maja 2017 roku, podczas odbywającego się w Częstochowie koncertu, policjanci zatrzymali 63-letniego obywatela Austrii. Mężczyzna podejrzany był o naruszenie nietykalności cielesnej pracownika służby porządkowej.

Źle się poczuł, kiedy chcieli zbadać jego trzeźwość

Po przewiezieniu go do I Komisariatu Policji w Częstochowie i przeprowadzeniu u niego badania na zawartość alkoholu, mężczyzna poczuł się źle, a następnie zmarł.

- Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, iż zachowanie funkcjonariuszy policji, polegające zarówno na samym zatrzymaniu mężczyzny, jak również postępowanie funkcjonariuszy po zatrzymaniu było prawidłowe – mówi Zawada – Dybek.

- Zatrzymanie przeprowadzone zostało zgodnie z obowiązującymi przepisami. W tym przypadku wobec mężczyzny nie były stosowne w ogóle środki przymusu bezpośredniego. W śledztwie ustalono, iż postępowanie policjantów, było również prawidłowe, po tym, jak mężczyzna poczuł się źle. Wezwanie pogotowia nastąpiło niezwłocznie po tym, kiedy zaistniały okoliczności tego wymagające – dodaje.

Mężczyzna był chory 

Z przeprowadzonej sekcji zwłok zmarłego i dodatkowej opinii biegłych wynika, iż przyczyną jego zgonu było nagłe zatrzymanie krążenia będące skutkiem zmian chorobowych. Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje