Czytasz: Słynny sosnowiczanin gwiazdą urodzin Katowic

Słynny sosnowiczanin gwiazdą urodzin Katowic

Dzieciństwo i wczesna młodość spędził w sosnowieckiej Niwce. Na stałe mieszka w Warszawie. Katowice odwiedzi raz z okazji ich urodzin. O kim mowa?

Z czym kojarzy mu się Sosnowiec? - Z dworcem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – mówi wprost Jacek Cygan, jeden z najlepszych polskich tekściarzy. W Niwce spędził całe dzieciństwo. - Fedrowały pode mną dwie kopalnie. Teraz już ich nie ma – wspomina Cygan. Przyznaje, że nostalgiczne drżenie serca bierze go nawet gdy przejeżdża pociągiem przez Sosnowiec. Przez punkt na trasie dawnej kolei do stolicy Austrii.

Gwiazda urodzin

Teraz zatrzyma się u nas na nieco dłużej. Jacek Cygan będzie bowiem gwiazdą koncertu organizowanego w ramach obchodów Urodzin Miasta Kocham Katowice. Na koncert (9 września o godz. 18 w NOSP-rze) złożą się najbardziej znane piosenki Cygana, w wyjątkowej aranżacji - orkiestry symfoniczne, zaśpiewane przez znakomitych wokalistów.

Rynkowski, Sojka, Geppert i...Olbrychski

Jacek Cygan, który obchodzi w tym roku 40-lecie pracy, jest autorem niezliczonej ilości przebojów. Na urodzinach Katowic zabrzmią w aranżacjach Krzysztofa Herdzina, stworzonych specjalnie na tę okoliczność. Krzysztof Herdzin, który poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, zaprosił do współpracy Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod kierunkiem Anny Szostak, kwintet jazzowy oraz wspaniałych solistów. Będą wśród nich piosenkarze mający w repertuarze piosenki napisane przez Cygana: Ryszard Rynkowski, Stanisław Soyka czy Edyta Geppert. Specjalną rolę recytatora będzie miał znakomity aktor Daniel Olbrychski.

„To nie ja byłam Ewą”

Jacek Cygan urodził się 6 lipca 1950 w Sosnowcu. Dzieciństwo spędził w dzielnicy Niwka, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. Studiował...cybernetykę na Warszawskiej Akademii Technicznej. W zawodzie nie pracował nigdy, wiersze i teksty piosenek zaczął pisać już w na studiach. W sumie napisał ich ponad tysiąc, współpracując z najwybitniejszymi kompozytorami i wokalistami. „Dotyk” czy„To nie ja byłam Ewą” w wykonaniu Edyty Górniak, „Łatwopalni” Maryli Rodowicz czy „Wypijmy za błędy” Ryszarda Rynkowskiego to jedne z najbardziej znanych testów sosnowiczanina.

CZYTAJ TAKŻE: BOSKIE BŁĘDY JACKA CYGANA

Czytaj więcej