Czytasz: Słowa z Jasnej Góry: Pamiętajmy o cierpiących

Słowa z Jasnej Góry: Pamiętajmy o cierpiących

Z udziałem ponad 100 tys. wiernych na Jasnej Górze odbyły się we wtorek uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W homilii abp Wacław Depo wezwał do obrony życia, pytał też o sens życia, patriotyzm i gotowość daru z siebie dzisiejszego pokolenia Polaków. Sumie odpustowej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który podczas mszy poświęcił zioła i kwiaty.

W tradycji polskiego Kościoła wtorkowa uroczystość obchodzona jest także jako święto Matki Bożej Zielnej. To jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych. Szczególnie uroczyście obchodzone jest na Jasnej Górze, gdzie co roku uczestniczą w nim tłumy wiernych, z których duża część przybywa do sanktuarium w pieszych pielgrzymkach.

Pielgrzymów przywitał generał zakonu paulinów - gospodarzy jasnogórskiego sanktuarium - o. Arnold Chrapkowski. Przypomniał, że w ostatnim czasie na Jasną Górę pielgrzymowały tysiące Polaków.

"W minionych dniach przeżywaliśmy wielkie narodowe rekolekcje. Tysiące pielgrzymów znaczyło swym pielgrzymim trudem polską ziemię; nieśliśmy do Maryi Jasnogórskiej nasze radości i cierpienia, nasze rodziny, nas samych, naszą ojczyznę. Wraz z tym pielgrzymim trudem, z wiązanką ziół i kwiatów, przynosimy ci Matko Zielna naszą troskę o nowość życia i przemianę serc" – mówił ojciec generał.

Dodał, że na Jasnej Górze, „w miejscu wielkiego zawierzenia”, pielgrzymi co roku powtarzają, „aby to co ziemskie, to co małe i niezgodne z bożym prawem, z dekalogiem, z ewangelią, to co niszczy w nas i w naszym społeczeństwie ducha wiary, uczciwości, szacunku, odpowiedzialności za czyny i słowa, nie rozbijało naszej jedności - byśmy własnych pożytków zapomniawszy starali się o odnowę w ewangelicznym duchu”.

„Byśmy potrafili dzień święty święcić, szanowali życie, wspierali tych, którzy potrzebują pomocy, a tych osób jest coraz więcej. Pamiętamy o wszystkich poszkodowanych przez tak liczne klęski żywiołowe, o chorych, o cierpiących” – zapewnił o. Chrapkowski.

Tysiące uczestników poniedziałkowych uroczystości przybyło w ostatnich dniach na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach. W ciągu minionych dwóch tygodni do sanktuarium dotarły 52 takie pielgrzymki, w których wędrowało ok. 68 tys. pątników. Najwięcej - ponad 12 tys. osób - przybyło w pięciu pielgrzymkach z Warszawy, najliczniejsza zaś była 8,5-tysięczna pielgrzymka krakowska.

Kulminacja szczytu pielgrzymkowego przypadła w poniedziałek, kiedy do Częstochowy weszło ponad 20 tys. pielgrzymów. Liczne pielgrzymki przyszły w sierpniu m.in. z Krakowa, Radomia, Rybnika i Podlasia. Najdłuższą trasę – prawie 640 km - przeszła z Helu grupa kaszubska pielgrzymki gdańskiej, a także pielgrzymi z Łukęcina, Pustkowa, Świnoujścia i Suwałk.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, podkreśla, że święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma trzy wymiary: teologiczny, w którym Kościół czci dogmat mówiący, że Maryja po śmierci została wzięta do nieba; drugi wymiar to uroczystość Matki Bożej Zielnej - tradycja chrześcijańska przekazuje, że następnego dnia po złożeniu ciała Maryi u podnóża Góry Oliwnej apostołowie znaleźli w tym miejscu zioła i kwiaty. Stąd wziął się zwyczaj święcenia ich 15 sierpnia w kościołach. W tym dniu rolnicy dziękują za plony i proszą o błogosławieństwo dla swojej pracy. Trzeci wymiar to Święto Wojska Polskiego i rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą. (PAP)

Czytaj więcej