Czytasz: Ślimak gigant i gazowana kawa. Rozpoczął się Śląski Festiwal Nauki

Ślimak gigant i gazowana kawa. Rozpoczął się Śląski Festiwal Nauki

Wynalazki garażowe, pisanie plastikiem, a nawet egzotyczne zwierzęta. Śląski Festiwal Nauki 2017 trwa w najlepsze.

Pełen niespodzianek, ciekawych spotkań, a nawet... domorosłych wynalazców. Tak władze Uniwersytetu Śląskiego zapowiadały tegoroczny Śląski Festiwal Nauki. - I wszystko się sprawdziło – mówili ci, którzy już mieli okazję go odwiedzić.

Kawa z bąbelkami

Jak się pisze plastikiem? Można było spróbować własnoręcznie. Przy jednym ze stoisk działały bowiem długopisy 3D. Połączone ze specjalnymi zbiornikami, podobne do drukarki tego typu, tworzyły fantazyjne kształty. - Trwałe i takie, których wymazać się nie da – tłumaczyli młodzi naukowcy. Niektórzy parzyli kawę... gazowaną, a inni tłumaczyli, skąd bierze się wir w menzurce z tajemniczą cieczą. Można było wcielić się też w postać fakira i położyć się na łóżku pełnym gwoździ.

Gigantyczny ślimak i robot, który widzi kolory

Wielu gapiów przyciągnęły też stoiska biologiczne. Potrzymać można było tu ślimaka wielkość ludzkiej dłoni albo podejrzeć charakterystyczny sposób poruszania się zielonego patyczaka. Maluchy wraz z rodzicami z zaciekawieniem obserwowali zbudowane z klocków roboty. Wśród nich były m.in. takie, które po kolorze segregowały plastikowe kulki. - A gdzie on ma oczy, że widzi kolory? - pytało jedno z dzieci. - Wszystko odbywa się za sprawą skanera koloru i oprogramowania – tłumaczyli wystawcy.

Odnóża w pokręconych kształtach

Nie zabrakło też eksperymentów chemicznych. Były wybuchy wulkanów, parujące miseczki i przedziwne kulki, które wrzucone do szklanego naczynia nie tylko zmieniały kolor, ale wypuszczały też... odnóża w pokręconych kształtach. Tegoroczny Śląski Festiwal Nauki, który po raz pierwszy odbywa się w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, pełen jest atrakcji. Te zaplanowano także na sobotę, wstęp jest bezpłatny. 


SPRAWDŹ SOBOTNI PROGRAM ŚLASKIEGO FESTIWALU NAUKI.

Czytaj więcej