Czytasz: Uwaga na ozon! Jest go za dużo

Uwaga na ozon! Jest go za dużo

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach alarmuje: w powietrzu jest więcej ozonu.

W najbliższych dniach w województwie śląskim notowane ma być przekroczone stężenie ozonu w powietrzu - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Winne temu są upały, a także brak wiatru oraz obecność w powietrzu substancji, które sprzyjają tworzeniu się ozonu w atmosferze (m.in. tlenki azotu i węglowodory).

Wartość progowa dla ozonu w powietrzu to 180 µg/m3, a może zostać przekroczona do poziomu alarmowego 240 µg/m3. Ostrzeżenie WCZK dotyczy miast aglomeracji górnośląskiej (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze) i powiatów (będziński, częstochowski, gliwicki (gminy: Pyskowice, Rudziniec, Wielowieś, Toszek), kłobucki, lubliniecki, myszkowski, tarnogórski, zawierciański).

Komu zagraża zbyt wysokie stężenie ozonu w powietrzu?

  • osoby w każdym wieku aktywnie spędzające czas na wolnym powietrzu,
  • osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc,
  • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci,
  • osoby zdrowe szczególnie wrażliwe na ozon.

Za dużo ozonu. Jakie są skutki dla zdrowia?

Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu). Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje.

Jak się chronić?

W przypadku poziomów stężeń 1-godzinnych 181 – 240 µg/m3 należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni połączonych ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym przez najbardziej wrażliwe grupy ludności, pozostałe osoby powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym,

W przypadku przekroczenia poziomu 1-godzinnego 240 µg/m3 unikać przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej wrażliwe grupy ludności, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni.

Czytaj więcej