Czytasz: Policja rozbiła gang pseudokibiców Ruchu Chorzów

Policja rozbiła gang pseudokibiców Ruchu Chorzów

Zarzuty? Rozboje, pobicia, oszustwa, przemyt, handel narkotykami i uprowadzenie dla okupu.

Rozboje, pobicia, oszustwa, przemyt, handel narkotykami i uprowadzenie dla okupu - to zarzuty stawiane członkom rozbitego przez CBŚP gangu, powiązanego ze środowiskiem stadionowych chuliganów. Część jego członków kilka lat temu działała już w podobnej grupie, dokonującej włamań i napadów.

AKTUALIZACJA: Gang kiboli Ruchu rozbity. Kogo zatrzymano? (AKTUALIZACJA)

O ponownym uderzeniu w gang pseudokibiców poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz. Grupę rozbili policjanci z katowickiego Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Zatrzymano siedem osób, w tym szefa gangu Macieja M., który usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

- Według ustaleń policjantów, grupa działała co najmniej od końca października 2014 r. do grudnia 2017 r. na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i łódzkiego, oraz miast takich jak Chorzów, Katowice, Łódź czy Kraków - poinformowała rzeczniczka.

Policjanci traktują sprawę jako rozwojową i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Członkowie tej hermetycznej grupy, wywodzącej się ze środowiska pseudokibiców, są podejrzani m.in. o rozboje, pobicia, oszustwa w mieniu znacznej wartości, przemyt oraz handel substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi, a nawet o uprowadzenie - z ustaleń śledczych wynika, że w 2015 r. przestępcy, podając się za policjantów, uprowadzili biznesmena, żądając 700 tys. zł okupu za jego uwolnienie.

W materiałach śledztwa udokumentowano też rozboje, pobicia i tzw. ustawki, czyli bójki z grupami stadionowych chuliganów innych drużyn. Przykładem jest bijatyka z kibicami węgierskiego klubu, którzy w ramach europejskich rozgrywek przed dwoma laty jechali na mecz swojej drużyny do Poznania. Niektórzy członkowie grupy są także podejrzani o poważne oszustwa, polegające m.in. na zakładaniu fikcyjnych firm, dzięki którym wyłudzano towary i pieniądze od przedsiębiorców, a także zwrot podatku VAT, co uszczupliło dochody Skarbu Państwa.

Wśród zatrzymanych są osoby, przeciwko którym toczy się proces za udział w podobnej grupie przestępczej, działającej w latach 2008-2011; zajmowała się ona napadami rabunkowymi oraz włamaniami do sejfów w różnych częściach kraju. Gang rozbili na przełomie lat 2010 i 2011 policjanci z CBŚ oraz katowickiej komendy wojewódzkiej policji w Katowicach. Proces w tej sprawie toczy się przed Sądem Okręgowym w Gliwicach.

Gang wywodzący się ze środowiska stadionowych chuliganów to kolejna rozbita w ostatnim czasie grupa przestępcza, której członkowie rekrutowali się spośród pseudokibiców śląskich drużyn piłkarskich. Niespełna miesiąc temu CBŚP poinformowało o rozbiciu narkotykowego gangu z Zabrza. Jego szef Łukasz Cz. usłyszał 18 zarzutów, dotyczących m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, handlu narkotykami, wymuszeń rozbójniczych i pobić. Grupa działała co najmniej od lutego 2015 r. do listopada 2017 r., głównie w Zabrzu. Tworzyli ją pseudokibice z bojówki Górnika Zabrze - tzw. Torcidy. Zatrzymanym 10 osobom przedstawiono w sumie blisko 70 zarzutów, dotyczących hurtowego obrotu narkotykami oraz licznych przestępstw, m.in. przeciwko życiu i zdrowiu. (PAP)

autor: Marek Błoński

Komunikat Prokuratury Krajowej:

Członkowie grupy zajmowali się przede wszystkim handlem narkotykami, rozbojami, a także oszustwami (art. 258 par. 2 k.k. i inne). Grupa działała w miastach woj. śląskiego, małopolskiego i łódzkiego: w Chorzowie, w Katowicach, w Łodzi i Krakowie.

W piątek (8 grudnia 2017 r.) zostało zatrzymanych w tej sprawie kolejnych 7 osób, którym prokuratorzy przedstawili zarzuty popełnienia szeregu przestępstw. Wśród zatrzymanych osób są członkowie grupy: Maciej S. ps. Maciuś, Michał M. ps. Hektor, Wojciech F. ps. Wiluś, Kamil K. ps. Kulka, Marcin S. ps. Skanioli Marcin Sz., a także jej założyciel i kierujący grupą - Maciej M. ps. Maślak.

Zarzuty dla założyciela i kierującego grupą oraz jej członków

Najpoważniejsze zarzuty zostały przedstawione Maciejowi M. ps. Maślak, który według prokuratury w październiku 2014 r. założył, a później do 1 grudnia 2017 r. kierował zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 3 kodeksu karnego).

W ramach grupy, Maciej M. kierował działaniami Arkadiusza F., Kamila K., Michała M. i Marcina S., którzy w marcu 2015 roku w Katowicach uprowadzili Marka P., a następnie podawali się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, żeby zmusić A.B. do zapłaty okupu w kwocie 700 tyś. zł. W czasie przetrzymywania M.P. grozili mu śmiercią, a efektem ich działań było uzyskanie od A.B. – 263 tyś. zł. (art. 252 par. 1 k.k., art. 227 k.k. i art. 65 par. 1 kodeksu karnego).

W 2016 r. Maciej M. kierował działaniem Marian U., a także członków grupy: Piotra F., Macieja S. i Arkadiusza F., którzy oszukali jedną z krakowskim firm meblarskich, która wydała im towar o wartości ponad 250 tyś. zł. i w tym samym czasie usiłowali wyłudzić towary o wartości ponad 220 tyś. zł (art. 286 par. 1 k.k. i art. 294 par. 1 k.k.).

Podejrzany Maciej M. usłyszał również zarzut utrudniania śledztwa związany z przekazywaniem pieniędzy w kwocie 18 tyś. zł członkowi grupy - Arkadiuszowi F. na koszty związane ukrywaniem się przez niego przed organami ściągania(art. 239 par. 1 k.k.). Ponadto Arkadiuszowi F. polecił pozbawienie wolności dwóch osób: Sebastiana K. i Jacka K., żeby groźbami bezprawnymi zmusić ich do podpisania dokumentacji podatkowej (art. 189 par. 1 k.k. i art. 191 k.k.).

Ponadto Maciej S. na przełomie 2015 i 2016 r. w Łaziskach Górnych, wspólnie i w porozumieniu z Arkadiuszem F., Wojciechem F., Piotrem F. pobił przy użyciu kastetu Roberta M., następnie zabrał mu 10 kg suszu marihuany o wartości ok. 150 000 zł (art. 280 par. 2 k.k. i art. 64 ust. 1 i 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Członkowie grupy Maciej S. i Arkadiusz F. w latach 2015 – 2016 dwukrotnie nabyli narkotyki. Chodzi o substancję psychotropową – amfetaminę w ilości 5000 gram i środek odurzający - marihuanę (art. 56 ust. 1 i 3 oraz 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Zgromadzone przez prokuraturę dowody pozwoliły jeszcze na przedstawienie zarzutu oszustwa Arkadiuszowi F., Kamilowi K., Michałowi M. Podejrzani od sierpnia 2015 r. października 2015 r. w Rudzie Śląskiej i Mikołowiedoprowadzili Marcina R. i jego spółkę do niekorzystnego rozporządzenia kwotą 1 230 000 zł. przy sprzedaży nieruchomości w Rudzie Śląskiej (art. 286 par. 1 k.k., art. 294 k.k.

Podejrzani kierowali grupą pseudokibiców o nazwie Psycho Fans

Z ustaleń śledztwa wynika, że Maciej M. i Maciej S. kierują grupą pseudokibiców klubu „Ruch Chorzów” o nazwie „Psycho Fans”, a trzej członkowie grupy - Maciej S., Michał M. i Wojciech F. są podejrzane o to, że 20 sierpnia 2015 r. w miejscowości Podwarpie brali udział w bójce pseudokibiców klubu sportowego „Ruch Chorzów” z pseudokibicami węgierskiego klubu sportowego „Videoton” (art. 158 par. 1 k.k.).

Wobec podejrzanych: Macieja M., Wojciecha F. i Macieja S. prokurator skierował wnioski o tymczasowe aresztowanie, które zostały uwzględnione przez sąd.

Czytaj więcej