Czytasz: Śląskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w UE!

Śląskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w UE!

Wstrząsający raport: spośród 50 miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej, aż 36 znajduje się w Polsce!

Światowa Organizacja Zdrowia ujawniła najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie. Dane są przerażające. Okazuje się, że spośród 50 miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej, aż 36 znajduje się w Polsce.

Zestawienie opublikowała organizacja Greenpeace. Najwyższe, trzecie miejsce w niechlubnym rankingu zajmuje Opoczno (woj. łódzkie). Potem jest już coraz gorzej, bo kolejne miasta należą do naszego województwa. Pierwszy wśród śląskich miast jest tradycyjnie Żywiec, potem Rybnik i Pszczyna. Kraków zajął ósme miejsce. 3 jest Wodzisław Śląski, 15 - Bielsko-Biała, 21 - Sosnowiec, 22 - Knurów, 25 - Zabrze, 32 - Gliwice, 33 - Dąbrowa Górnicza, 45 - Myszków, 48 - Katowice.

Jakość powietrza zbadano w sumie w 4300 miastach na całym świecie. Analizowano roczne poziomy pyłu zawieszonego PM 2.5.

Kiepska jakość powietrza jest także w Bułgarii. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje Widyń, a drugie Dimitrowgrad. W dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast jest też Dolny Woden.

Najlepsze powietrze jest natomiast w Finlandii, Estonii i Szwecji.

Przypomnijmy, że wiosną 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym Żywiec znalazł się na pierwszym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast UE. Druga była wówczas Pszczyna.

Czytaj więcej