Czytasz: Mercik: "Patrzymy w przyszłość z optymizmem"

Mercik: "Patrzymy w przyszłość z optymizmem"

01:48
Śląska Partia Regionalna zarejestrowana. Co dalej z Iloną Kanclerz?

- Mamy tę wiadomość: Śląska Partia Regionalna została zarejestrowana, czyli już wszystko jest dopięte na ostatni guzik - ogłosił w czwartek w Katowicach lider ŚPR, Henryk Mercik.

To było jedno z najdłużej trwających postępowań w sprawie rejestracji partii w historii III Rzeczpospolitej. Po 181 dniach od złożenia wniosku do Sądu Okręgowego w Warszawie, Śląska Partia Regionalna została wpisana do ewidencji partii politycznych. Działacze nowego ugrupowania zaprezentowali się pod szyldem ŚPR pierwszy raz oficjalnie. Jednocześnie Henryk Mercik podkreśla, że na tym poziomie szyld nie powinien mieć znaczenia.

- Na poziomie regionalnym nie powinniśmy wybierać szyldów partyjnych. Powinniśmy wybierać przede wszystkim konkretnych ludzi - mówi Henryk Mercik.

Długi proces rejestracji

Na etapie zbierania podpisów 1300 osób poparło zgłoszenie partii. Pod koniec stycznia sąd zobowiązał wnioskodawców o złożenie dodatkowej listy podpisów, które zostały wysłane miesiąc później. Warszawski sąd pozytywnie zweryfikował losowo wybrane 200 podpisów i 12 kwietnia 2018 roku postanowił wpisać Śląską Partię Regionalną do ewidencji partii politycznych.

Rejestracja Śląskiej Partii Regionalnej otwiera możliwość aktywnego włączenia się mieszkańców regionu w budowę nowej formacji. W czwartek, 10 maja,  o godz. 12.00 uruchomiona została elektroniczna rejestracja członków. Deklarację członkowską można wypełnić na stronie partii. Ta, jak przyznaje jej lider ma być rozszerzeniem sukcesu Ruchu Autonomii Śląska.

- My nie budujemy całkiem nowego bytu, który nie ma fundamentu. Fundamentem jest sukces Ruchu Autonomii Śląska, czyli sukces regionalistów - podkreśla Mercik. - Jesteśmy przekonani i wszystkie badania na to wskazują, że ten sukces jest trwały. Śląska Partia Regionalna ma być rozszerzeniem i powiększeniem tego sukcesu. Ta formuła, to otwarcie na nowych ludzi, przede wszystkim, którym zależy na Śląsku. 

Jeszcze przed formalną rejestracją, działacze przedstawili swój program To m.in. 3x1% VAT dla samorządów, program Śródmieście+, projekt regionalnego systemu gospodarki odpadami, nowe rozwiązania w systemie edukacji czy projekt kolei aglomeracyjnej. Ostatnio udało się doprowadzić do włączenie dworca PKP w Chorzowie Batorym w sieć dalekobieżnych połączeń kolejowych. 

Kandydat(ka) na prezydenta Katowic

Henryk Mercik w wywiadzie dla Silesion.pl wskazał Ilonę Kanclerz jako pewną kandydatkę na prezydenta Katowic. Sama Ilona Kanclerz zdementowała informacje o swoim udziale w wyścigu o te stanowisko. Później tłumaczyła się brakiem formalnej możliwości oficjalnego wskazania kandydata przez partię w rejestracji. Dziś rejestracja jest faktem. Kto będzie kandydatem?

- To nie tylko będzie języczek uwagi, ale bardzo ważna siła, która odegra tutaj duże znaczenie - mówi Ilona Kanclerz. - Odbędą się również prawybory i wszyscy wspólnie zdecydujemy, kto będzie kandydatem na prezydenta w mieście Katowice - dodaje.

ŚPR chce współpracy z... Warszawą 

- Regiony nie są konkurencją dla Warszawy i nie będą. Śląska Partia Regionalna to nie jest trampolina do stanowisk warszawskim. Region ma być partnerem dla Warszawy w rozmowach o rozwoju; ma być pomocą w sprawnym rozwoju całego państwa - mówi Henryk Mercik.

Jaki los czeka partię, której jeden z założycieli jeszcze w trakcie okresu rejestracji postanowił wstąpić do Platformy Obywatelskiej? Partię, która zaliczyła serię wpadek i potknięć przy ogłaszaniu potencjalnych kandydatów w wyborach samorządowych? W końcu partię, która szczyci się poparciem jednego z najbardziej wyrazistych regionalistów jakim jest Jerzy Gorzelik, a ten nie znajduje czasu, żeby ogłosić przełomową chwilę w historii tego ugrupowania?

- Patrzymy w przyszłość z optymizmem - mówi Henryk Mercik.

Czytaj więcej