Czytasz: Śląska aplikacja przyszłością piłki nożnej

Śląska aplikacja przyszłością piłki nożnej

Wyobraź sobie, że nad treningiem piłkarzy czuwa nie tylko trener, ale również smartfon z aplikacją do pomiaru ruchów zawodników. To nie abstrakcja, a rzeczywistość, która może odmienić losy piłki nożnej.

Za nami Mistrzostwa Europy U21. Młodzi piłkarze dzielnie walczyli podczas “małego Euro”. Cenną lekcją dla wszystkich było zwycięstwo zespołu Niemiec, w którym gra zespołowa, właściwe wykonanie zadań taktycznych zwyciężyły nad umiejętnościami indywidualnymi. Po raz kolejny potwierdził się fakt świadczący o tym, że jedynie profesjonalne szkolenie zawodników od najmłodszych lat pozwala na wykrycie talentów i przekształcenie ich z czasem w gwiazdy pokroju Roberta Lewandowskiego. Naprzeciw temu powstało nowe rozwiązanie prosto ze Śląska.

APLIKACJA LUDMO

Aplikacja Ludmo została stworzona przez “synków ze Śląska” - Krystiana Duławę oraz Pawła Gnycha. Służy do pomiaru treningów zawodników. Jej działanie jest niezwykle proste i intuicyjne. Wystarczy, że zawodnik założy specjalną koszulkę, do której włoży swojego smartfona.

Narzędzie za pomocą sygnału GPS oraz akcelerometra dostarczy trenerowi oraz piłkarzowi bardzo cennych informacji, związanych z wykonywanym treningiem.

- Dzięki aplikacji zawodnicy są w stanie monitorować swój rozwój z treningu na trening. Mogą sprawdzić, czy idą w dobrym kierunku, trener może zweryfikować zapał do pracy, efektywność. W aplikacji zawodnik będzie mógł porównać swoje wyniki w stosunku do innych piłkarzy w tym samym przedziale wiekowym - tłumaczy Krystian Duława, współtworca aplikacji Ludmo.

POPRAW LEWĄ NOGĘ

Narzędzie jest w stanie powiedzieć trenerowi, jaki dystans został przebyty przez zawodnika lub z jaką prędkością poruszał się na murawie boiska. Co ciekawe, dzięki Ludmo trener może przeanalizować, jaki procent treningu piłkarz poświęcił na bieganie, trucht, a nawet stanie w miejscu.

- Jeśli zawodnik kopnie piłkę, to aplikacja będzie wiedzieć, którą nogą został wykonany ruch oraz pokaże, czy to było podanie, lekkie kopnięcie lub mocny strzał - dodaje Krystian.

Ponadto, dzięki mapie ciepła zawodnik będzie w stanie zobaczyć, jak poruszał się na boisku. Trener w ten sposób zweryfikuje z zawodnikiem jego położenie, poprawiając tym samym jego taktykę.

KLUBY Z POLSKI i senegalu TESTUJĄ APLIKACJĘ

Na rynku istnieją profesjonalne rozwiązania, które - ze względu na koszty - dostępne są dla nielicznych klubów. Śląska aplikacja oferuje praktycznie ten sam zakres pomiaru w zdecydowanie niższej kwocie.

Pierwsze testy z lokalnymi drużynami ze Śląska jak i Zagłębia już ruszyły. Twórcy od samego początku stawiają jednak nacisk na międzynarodowy potencjał rozwiązania. Jeszcze w tym miesiącu ruszą również testy w pierwszoligowej drużynie Stade de Mbour z Senegalu. Niebawem, po krótkiej fazie testów, rozwiązanie to będzie już ogólnodostępne.

Jak twierdzą twórcy aplikacji, w Polsce jest ponad 8 tysięcy męskich zawodników piłki nożnej. Dodając do tego kluby młodzieżowe oraz kobiece, tworzy nam się bardzo szeroka grupa docelowa. Monitorując postępy najmłodszych zawodników możemy odmienić losy polskiej piłki nożnej.

Czytaj więcej