Czytasz: Śladem sosnowieckich kopalń

Śladem sosnowieckich kopalń

Postanowiliśmy wybrać się na spacer śladami starych, zapomnianych, sosnowieckich kopalń.

Ostatnia kopalnia w Sosnowcu została zamknięta prawie dwa lata temu. Od tego czasu w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego zaprzestano wydobywać węgiel. Wielu uważa, że górnictwo w Zagłębiu umarło. Innego zdania jest Szymon Lubaszka, pasjonat zagłębiowskich kopalń, który towarzyszył nam podczas historycznego spaceru.

- Ja uważam, że żyje, bo cały czas się fedruje chodniki. Życie pod ziemią tętni. Ponadto, w Sosnowcu powstaje Zakład Górniczy Zagłębie, który jest nadzieją na wielki powrót.

Zobacz zdjęcia sosnowieckich kopalń.

KWK SOSNOWIEC

Jedna z pierwszych w Zagłębiu Dąbrowskim. Powstała w 1876 roku jako odkrywkowa kopalnia Fanny. W KWK Sosnowiec do końca 1997 roku czynnie wydobywano węgiel. Zamknięto ją po 140 latach istnienia. W skład kopalni wchodziły trzy szyby, ostał się tylko jeden - szyb Anna. Dzięki interwencji konserwatora zabytków udało się go uratować. W tym miejscu znajduje się aktualnie centrum wspinaczkowe, które z obowiązku dba o zabytek.

KWK NIWKA-MODRZEJÓW

Najbardziej tajemnicza kopalnia w Zagłębiu z dwóch powodów. Pierwszym jest tzw. “cicha akcja”, w wyniku której zginęło 6 górników. Do nieczynnego wyrobiska wysłano ratowników razem ze sztygarem. Zabroniono im używać aparatów, by fakt wejścia na kopalnię nie był odnotowany. Przyczyny śmierci zostały podane dopiero po zamknięciu kopalni. Były nimi wysoka temperatura i brak atmosfery zdatnej do oddychania.

- Kopalnię, która mogłaby wydobywać jeszcze przez co najmniej 40 lat, zamknięto z dnia na dzień. Nastąpiło to w 1999 roku - tłumaczy Lubaszka.

Aktualnie teren kopalni przejęła prywatna firma, która ma tu swój budynek elektrociepłowni. W miejscu szybu znajduje się stacja pomp Kazimierz-1, odwadniająca kopalnię. Na miejscu prowadzone są prace dźwigowe.

KWK RUCH KLIMONTÓW

Budowę kopalni rozpoczęto w 1904 . Początkowo była częścią kopalni "Niwka". W 1908 została wydzielona jako odrębny zakład o nazwie "Klimontów". Później została połączona z kopalnią "Mortimer" pod nazwą "Klimontów-Mortimer". W 1974 roku została połączona z kopalnią "Mortimer-Porąbka" pod nazwą "Czerwone-Zagłębie". Kopalnia została zamknięta w 2000 roku. Ruch Porąbka i Ruch Klimontów zakończyły wtedy wydobycie złóż. To jedna z nielicznych kopalń, która została zamknięta ze względu na trudność dostępu do złóż, brak rentowności oraz fakt, że graniczyła z kopalnią Kazimierz-Juliusz.

- Dwie kopalnie działające na tych samych poziomach, blisko siebie, nie miały sensu istnienia. To jest jedyny w Zagłębiu budynek, w którym wycięto szyb, ale zostawiono wszystkie dziury, zawory, w których była dostarczana woda. Dla kogoś, kto się tym interesuje jest to kultowe miejsce.

W miejscu kopalni znajduje się m.in. basen miejski oraz biurowce.

KWK PORĄBKA

Początki kopalni datuje się na rok 1974 kiedy to w Zagórzu powstała kopalnia pod nazwą "Czerwone Zagłębie", utworzona z kopalń "Klimontów" i "Mortimer-Porąbka". W latach 90. XX wieku nazwę kopalni zmieniono na KWK Porąbka-Klimontów. Zlikwidowana w 2000. Jej część kupiła firma, która wzbogaca węgiel i ma swoją elektrociepłownię.

KWK KAZIMIERZ-JULIUSZ

1884 rok to początek wydobycia w kopalni Kazimierz. W 1914 r. rozpoczęto wydobycie w w kopalni Juliusz. KWK Kazimierz-Juliusz powstała wskutek połączenia obu kopalń w 1938 roku. Kopalnia eksploatowała złoża do końca maja 2015 roku. Jako jedyna w Europie miała opracowaną metodę na tzw. podbierkę stopu metodą strzałową.

- To była innowacyjna metoda, która pozwalała na wydobycie ciężkich i trudno dostępnych złóż.

W maju 2015 roku zlikwidowano kopalnię Kazimierz-Juliusz. Do października 2016 roku górnicy jeszcze zjeżdżali tam na dół - wydobywali płaskorzeźby, kapliczkę św. Barbary.

Kopalnia została zamknięta ze względu na wyeksploatowanie dostępnych złóż. Aktualnie na jej terenie prowadzone są czynności, związane z utrzymaniem wyrobisk. Planuje się w najbliższych miesiącach likwidację szybów.

- Być może jeden szyb się zachowa. Jest szansa na to, że powstanie muzeum na terenie kopalni.

Czy w Sosnowcu powinny powstać nowe kopalnie?

Czytaj więcej