Czytasz: Oto skwer Kaczyńskich. Będzie pomnik?

Oto skwer Kaczyńskich. Będzie pomnik?

00:51
Tyszanie są oburzeni. Zobaczcie jak będzie wyglądał skwer im. Kaczyńskich.

[Aktualizacja 9 marca]

I już jest... Projektanci spółki "Śródmieście" zadbali, żeby nikt nie przeoczył skweru im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Wysoki betonowy postument, duże litery, całość podświetlona. Przed monumentem setki kwiatów. Taki oto zwyły-niezwykły skwer. W tle Hotel Tychy, centrum handlowe z kinem i stacja kolejowa. Na razie z nazwą Tychy Grota-Roweckiego. 

Wcześniej napisaliśmy...

W Tychach zawrzało. Z podwójną siłą. Najpierw za sprawą pisma wojewody. Mieszkańcy odczytali je jako początek administracyjnego usunięcia pomnika nazywanego tu przez niemal każdego Żyrafą. Na dodatek emocje sięgają zenitu za sprawą postumentu, który stanął w pobliżu stacji Tychy Grota-Roweckiego.

Przeczytaj równieżPowitajcie plac Kaczyńskich

- Tu stanie pomnik Kaczyńskiego - mówi mi zrezygnowana mieszkanka Tychów.

Tyski skwer Kaczyńskich

Tyszanie nie muszą obawiać się, że wojewoda przemianuje im plac, jak zrobił to w Katowicach. Nie musi. Chociaż mało kto o tym wie, Skwer im. Marii i Lecha Kaczyńskich już w Tychach jest. Wyznaczono go w czerwcu 2016 roku. Poza uchwałą radnych i urzędniczą dokumentacją nic na to jednak nie wskazuje. Próżno szukać znaku z nazwą skweru. Sama okolica przypomina raczej zapomniany i zapuszczony placyk pełen błota i chaszczy.To jednak ma się zmienić. Jeszcze w ubiegłym roku wytyczono ścieżki, postawiono kilka ławeczek i wymurowano postument. Po co?

Postument pod pomnik?

Bo choć zgodnie z zapewnieniami urzędu miasta pomnika pary prezydenckiej nie będzie, to jednak nie będzie to zwykły skwer. Przy większości placów i skwerów w województwie o patronie wyznaczonej przestrzeni w mieście informuje niebieski znak ze strzałką i nazwą. W tym przypadku będzie inaczej. Projektanci spółki "Śródmieście" zadbali, żeby nikt nie przeoczył skweru im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Lichy znak zastąpi wysoki betonowy postument z dużymi odlanymi literami. Całość podświetlona. Przed monumentem setki kwiatów. Taki oto zwyły-niezwykły skwer. W tle Hotel Tychy, centrum handlowe z kinem i stacja kolejowa. Na razie z nazwą Tychy Grota-Roweckiego. 

Dotarliśmy do wizualizacji skweru im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Tychach

 

Pomysłodawcą skweru jest wykluczony już z PiS radny Damian Fierla. Swoją inicjatywą nie wkupił się w łaski prezesa PiS. Podpis Jarosława Kaczyńskiego widnieje pod uchwałą wykluczającą Fierla z partii. Za wyznaczeniem skweru im. Marii i Lecha Kaczyńskich w tym miejscu były wszystkie siły polityczne w Tychach. Poparcie wyraził też prezydent Andrzej Dziuba. Za prace odpowiedzialna jest gminna spółka „Śródmieście”. Jej prezesem jest Bogdan Białowąs. Kolejny wyrzucony z partii członek PiS. Skwer ma być częściowo gotowy do końca marca. Ten dziki, zapuszczony i zaśmiecony plac wkrótce ma być jednym z bardziej reprezentacyjnych miejsc zielonych w Tychach. Realnie jednak Maria i Lech Kaczyńscy od blisko dwóch lat patronują chaszczom nad wykopem kolejowym. 

Czytaj więcej