Czytasz: Skrajne emocje wokół krematorium

Skrajne emocje wokół krematorium

Mieszkańcy przerażeni. Miasto gotowe do działania. Wielkie zamieszanie w Jastrzębiu-Zdroju.

Mieszkańcy Jastrzębia protestują. Mówią stanowcze „nie” budowie krematorium przy ulicy Okrzei. Prezydent Anna Hetman zapewnia, że zrobi wszystko, żeby tego typu inwestycja w pobliżu domów, nie powstała. Problemowi poświęcono część środowej sesji. Temat ma wrócić na kolejnej. Wielkie emocje i wielka dyskusja o krematorium, którego nie ma i… nigdy nie miało być.

Mieszkańcy Ruptawy domagają się, aby Rada Miasta przyjęła uchwałę zakazującą działalności spopielarni zwłok ludzkich i zwierzęcych w promieniu 500 metrów od budynków mieszkalnych na terenie całego miasta. W Urzędzie Miasta przyznają, że nikt dotychczas nie wystąpił o zgodę na uruchomienie tej szczególnej działalności.

- Na razie nie wpłynął wniosek w tym temacie. Nie wiemy czy firma się na to zdecyduje za 2 lata a może już jutro - słyszymy w jastrzębskim urzędzie.

Kłopotliwe PKD

Na działce w pobliżu cmentarza przy ul. Okrzei działa firma, która wśród różnych zgłoszonych form działalności ma punkt pozwalający na prowadzenie krematorium. Właściciel jest udziałowcem podobnej placówki w Żorach. Plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala jednak na prowadzenie tego typu działalności w pobliżu ulicy Okrzei.

- Taka placówka w Jastrzębiu mogłaby powstać, ale przy ul. Norwida - mówi Katarzyna Wołczańska rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Właściciel firmy jest zaskoczony reakcją mieszkańców. Ten sam punkt PKD ma wpisany każdy zakład pogrzebowy. Adam Grzonka nie rozumie, dlaczego mieszkańcy Ruptawy obawiają się akurat jego zakładu. Nie rozumie także, dlaczego w czasie środowej sesji nie odczytano listu, który wysłał do Urzędu Miasta.

krematorium NIE BĘDZIE

W rozmowie z Silesion.pl Adam Grzonka wyjaśnia, że taka inwestycja w tym miejscu po prostu się nie opłaca. Tuż obok jest krematorium w Żorach. Drugim powodem jest także plan zagospodarowania przestrzennego.

- Ani firma MD Grzonka, ani żadna z powiązanych spółek nie zamierza, ani nie zamierzała budować krematorium w Jastrzębiu-Zdroju - zapewnia Silesion.pl Adam Grzonka.

Czytaj więcej