Czytasz: Seniorzy z Gliwic ze złotem!

Seniorzy z Gliwic ze złotem!

Pomimo trudnych warunków i niesprzyjającego ukształtowania terenu rumuńskiej Turdy, seniorzy wrócili do kraju z rozpostartymi skrzydłami. Z Mistrzostw Świata Modeli Szybowców Sterowanych Automatycznie przywieźli złoto.

Aby uzyskać dobry czas lotu należało precyzyjnie ustalić relację pomiędzy wybranym kierunkiem lotu oraz jego obciążeniem tak, aby przy bocznym wietrze model leciał wzdłuż stosunkowo wąskiej doliny.

– Jeśli do tego dodamy ciągłe zmiany kierunku i siły wiatru oraz podmuchy termiczne uzyskamy obraz skali trudności, które musieli pokonać startujący zawodnicy – tłumaczy Stanisław Kubit.

Znakomicie w tych warunkach spisała się reprezentacja Polski seniorów, w skład której weszli gliwiczanie Stanisław Kubit, Jacek Żurowski oraz Franciszek Kańczok z Rybnika, którzy zespołowo zdobyli złoty medal w Rumunii pokonując jedenaście reprezentacji z całego świata.

gliwice-szybowce

Indywidualnie zwyciężył Słowak Iwan Treger a Stanisław Kubit zdobył brązowy medal. Jacek Żurowski zajął piąte miejsce, w zawodach rozegranych w ramach kwalifikacji o Puchar Świata ulokował się z kolei na szóstej pozycji, co umocniło jego pozycję na fotelu leadera klasyfikacji generalnej.

JUNIORZY Z BRĄZEM

Sukcesy podczas zawodów osiągneli również młodsi zawodnicy. Reprezentacja Polski juniorów w czysto gliwickim składzie (Jakub Wiśniewski, Mateusz Wertyporoch i Dawid Karpowicz) zajęła piąte miejsce.

– Ze względu bardzo młody wiek całej trójki jest to niezły wynik i dobrze rokuje na przyszłość – zapewniają instruktorzy młodych sportowców Roman Sowa i Czesław Ziobem.

Czytaj więcej